Co zrobić z krzyżem po postawieniu nagrobka?

Jednym z duchowych obowiązków krewnych jest dbanie o czystość nagrobka bliskiej osoby. Zaleca się nie…

Jednym z duchowych obowiązków krewnych jest dbanie o czystość nagrobka bliskiej osoby. Zaleca się nie tylko regularne sprzątanie na grobie, ale również przestrzeganie tradycji kościelnych. Jedną z takich tradycji jest obowiązkowe ustawienie drewnianego krzyża. Dzięki niemu krewni mogą wyrazić szacunek, żałobę i pokorę wobec zmarłego.

Drewniany krzyż jest ustawiany w dniu pogrzebu. Zazwyczaj po upływie 10-12 miesięcy krzyż wymaga wymiany na nagrobny pomnik. W rezultacie ludzie zastanawiają się, co zrobić z drewnianym przedmiotem po zakupie marmurowego lub granitowego pomnika.

Jaki symbol niesie krzyż na grobie?

Krzyż to jeden z głównych elementów w wierze chrześcijańskiej, który symbolizuje zwycięstwo duchowego nad materialnym. Ustawienie krzyża jest wymagane dla każdej zmarłej osoby po zakończeniu pogrzebu. Na szyi zmarłego również powinien być krzyżyk, który pokazuje, że zmarły należał do kościoła i był jego patronem. Zazwyczaj ustawiane są właśnie drewniane krzyże w pamięć Jezusa Chrystusa.

W większości przypadków elementy rytualne są umieszczane u stóp zmarłego, symbolizując duszę, która dąży do nieba. Według danych religijnych, krzyż jest przewodnikiem duszy od ciała do Boga.

Dlaczego ustawia się drewniany krzyż na grobie?

Ludzie ustawiają drewniane krzyże na grobie zmarłego nie tylko z powodu kanonów religijnych, ale również ze względu na praktyczne rozważania:

  • Człowiek może nagle odejść z życia, w wyniku czego krewni mogą nie zebrać sumy pieniędzy na zakup granitowego lub marmurowego pomnika. Cena za drewniane produkty jest znacznie niższa niż za pomniki z twardych materiałów.
  • Po pochówku ziemia pozostaje miękka i może negatywnie wpłynąć na montaż pomnika. Po pewnym czasie może się przechylić, spaść lub zostać skradziony. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, przygotowanie do montażu pomnika odbywa się tylko po roku od pochówku.

Co zrobić z krzyżem po montażu nagrobka?

Jeśli krzyż po roku od pochówku nie zgnił i nie złamał się, na prośbę klienta umieszcza się go za pomnikiem. Dodatkowo zaleca się obróbkę drewnianego produktu środkiem ochronnym, aby zwiększyć jego trwałość. Środek można znaleźć w sklepie po niskiej cenie. Jest to dobry sposób na utrzymanie wyglądu krzyża.

Jeśli krzyż uległ deformacji, wybiera się jedną z następujących opcji:

  • Często ludzie oddają produkt przedstawicielom cmentarza. Pomagają oni w montażu i usuwaniu elementów rytualnych.
  • Spalić. W tym także pomogą pracownicy cmentarza.
  • Rozmontować i zakopać obok grobu.
  • W rzadkich przypadkach krzyż umieszcza się w wcześniej przygotowanym kwietniku.

Wyrzucanie krzyża jest wymagane tylko w miejscach do tego przeznaczonych na cmentarzu.

Czy można wymienić krzyż, jeśli uległ deformacji?

Drewniane krzyże rzadko służą długo. Zazwyczaj szybko ulegają deformacji, dlatego na ich miejsce ustawia się granitowe lub marmurowe pomniki. Drewniany produkt może się złamać lub spaść nawet w wyniku deszczu lub silnego wiatru.

Jeśli krzyż zachował swój wygląd, można go naprawić. Jeśli jednak produkt uległ deformacji, zaleca się zakup nowego lub umieszczenie w jego miejscu granitowej lub marmurowej steli nagrobnej.

Wniosek

Krewni zmarłego sami decydują, co zrobić z krzyżem. Po montażu pomnika z twardych materiałów drewniane produkty są zazwyczaj wyrzucane lub oddawane pracownikom cmentarza.

Jeśli rodzina nie ma możliwości zamówienia granitowego lub marmurowego nagrobka, można zakupić nowy krzyż.

bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner
To top