Co można, a czego nie można robić na cmentarzu zdjęcie 13

Co można, a czego nie można robić na cmentarzu

Cmentarz to miejsce, gdzie panuje spokój, dlatego należy przestrzegać pewnych zasad zachowania. Istnieją one, aby…

Cmentarz to miejsce, gdzie panuje spokój, dlatego należy przestrzegać pewnych zasad zachowania. Istnieją one, aby okazywać szacunek grobom zmarłych i uczuciom ich bliskich, a nie po to, by – jak uważają niektórzy – nie niepokoić umarłych. W tym artykule opowiemy, jak właściwie zachować się na cmentarzu i jakie zasady odwiedzania zmarłych krewnych obowiązują.

Jak często można odwiedzać cmentarz?

Odwiedzać cmentarz można w dowolny dzień, ale psychologowie i księża nie zalecają robić tego zbyt często. Z psychologicznego punktu widzenia, częste odwiedziny na cmentarzu mogą prowadzić do depresji. Z katolickiego i prawosławnego punktu widzenia, zbyt częste odwiedziny na cmentarzu nie pozwalają duszy zmarłego znaleźć spokoju.

Właśnie dlatego, aby niepokoić zmarłych, ustalono specjalne daty odwiedzin: soboty pożegnalne, dziewiąty i czterdziesty dzień po śmierci, a także rocznica.

Można przyjść na cmentarz zmarłego w dniu jego urodzin lub innych ważnych dat. Księża twierdzą, że odwiedzać groby zmarłych należy w godzinach porannych. Nie należy pojawiać się na nekropolii w godzinach wieczornych po zachodzie słońca, ani w nocy. Może to negatywnie wpłynąć na psychikę i energię.

Czy można zabierać na cmentarz małe dzieci?

Niektórzy dorośli nie chcą, aby małe dzieci były obecne na cmentarzu z powodu przesądów i zabobonów. Niektórzy boją się, że zaczną marudzić, krzyczeć, biegać itd. A niektórzy nie chcą traumatyzować dziecięcej psychiki. Jednak księża twierdzą, że zabieranie niepełnoletnich na cmentarz można i nawet trzeba. Wyjątkiem są niemowlęta, ponieważ nie zdają sobie sprawy, gdzie są.

Od młodych lat dzieci przejmują normy zachowania i zwyczaje starszych. Właśnie dlatego warto nie tylko zabierać ze sobą maluchy, ale i wyjaśniać: dokąd idziecie, co będziecie robić i po co to jest potrzebne. Aby nie zaszkodzić dziecięcej psychice, należy wcześniej przygotować dziecko i opowiedzieć o tym, co może się zdarzyć podczas wizyty na cmentarzu, jak należy się zachować. Również uczciwie odpowiadaj na wszystkie pytania dziecka, całkowicie wyjaśniając wszystkie niuanse.

Psychologowie nie zalecają zabierania dzieci poniżej 10 roku życia na ceremonię pogrzebową, ponieważ niewyćwiczona dziecięca psychika może zostać zraniona przez silny płacz i atmosferę żałoby. W tej sytuacji rodzice sami muszą wziąć na siebie odpowiedzialność i zdecydować – czy warto zabierać dziecko na cmentarz, czy nie. Jednak w każdym przypadku dziecko wcześniej czy później należy delikatnie wprowadzić w tradycje i zwyczaje ceremonii pogrzebowych, a także opowiedzieć o zasadach zachowania na cmentarzu. Jeśli od małego wyjaśniać dziecku tradycje, zwyczaje, rytuały, normy zachowania i zasady, zawsze będzie szanowało pamięć zmarłych.

Czy na cmentarzu można wspominać zmarłych, a także zostawiać jedzenie i napoje na grobach?

Obok niektórych grobów można zobaczyć ławkę lub stolik. W dni pamięci bliscy, przyjaciele i krewni przynoszą ze sobą jedzenie i napoje, aby wspomnieć zmarłego. Ta tradycja istnieje od niepamiętnych czasów i wielu ludzi mówi: “Do zmarłego nie chodzi się z pustymi rękami!”

W tej sytuacji należy zrozumieć, że zwyczaj ten przyszedł do nas od pogan. W tamtych czasach przyjęło się hucznie żegnać zmarłego na ostatniej drodze i urządzać na miejscu pochówku uczty. Takie działania, według pogan, miały wywołać przychylność duchów świata pozagrobowego. Katolicyzm i prawosławie nie akceptują takich działań na miejscu ostatniego spoczynku zmarłego, ale księża pozytywnie wypowiadają się o wspólnym posiłku na cmentarzu bez alkoholu.

Jeśli na cmentarzu ludzie przychodzą na dłuższy czas, na przykład do sprzątania grobu i zagospodarowania terenu, to jedzenie i wodę można zabrać ze sobą jako przekąskę.

Nie jest zabronione przynosić na cmentarz produkty spożywcze i wodę w dni pamięci. Lepiej brać proste jedzenie: ciastka, cukierki, jabłka, naleśniki, pieczone pierogi, jajka itd. Ale alkoholu nie należy przynosić i spożywać na miejscu pochówku. Kościół katolicki jest zdecydowanie przeciwny takim działaniom. Nie należy również przynosić na cmentarz łatwo psujących się produktów.

Niektórzy ludzie mówią, że na grobie koniecznie musi zostać pozostawione jedzenie, ponieważ dusza będzie z tego zadowolona i nie będzie głodna w zaświatach. Jednak w rzeczywistości fizyczne jedzenie w żaden sposób nie jest potrzebne zmarłym. Według kościoła katolickiego, duszy jest miło, że o niej pamiętają i wznoszą modlitwy. Poczęstunek w dniu pamięci jest potrzebny tylko po to, aby po modlitwie rozdać go potrzebującym i ubogim. Nie należy zostawiać na grobie jedzenia, kruszyć go, chować za kwiatami lub wieńcami, zakopywać w grobie. Takie działania mogą przyczynić się do powstania warunków antysanitarnych. Dlatego będąc na cmentarzu, ostrożnie połóż poczęstunek w widocznym miejscu. Jedzenie można również od razu po wizycie na grobach rozdać przyjaciołom, krewnym, potrzebującym i ubogim.

Jakie jeszcze istnieją zasady zachowania na cmentarzu, o których należy wiedzieć?

  • Poruszać się po terenie cmentarza należy tylko pieszo. Należy okazywać szacunek zmarłym i w żadnym wypadku nie wjeżdżać na cmentarz samochodem, rowerem, hulajnogą, rolkami i innymi środkami transportu. Wyjątek stanowią osoby na wózkach inwalidzkich.
  • Cmentarz to miejsce, gdzie żywy człowiek jest gościem, dlatego w żadnym wypadku nie wolno hałasować, głośno rozmawiać, słuchać muzyki, śpiewać piosenek, tańczyć, kłócić się, przeklinać, krzyczeć. Te działania, jak uważa kościół katolicki, mogą zakłócić spokój świata umarłych, a także obrazić uczucia innych żałobników.
  • Należy utrzymywać groby w należytym stanie: dbać o nie, wyrywać chwasty, sprzątać opadłe z drzew liście, czyścić pomniki itd. Do zagospodarowania grobu można zasadzić wieloletnie kwiaty. Należy również dbać o niewielkie kwiaty, ponieważ z czasem tracą swój atrakcyjny wygląd. Należy je wymieniać na nowe i właściwie utylizować.
  • Zabronione jest profanowanie miejsc pochówku, kradzież, niszczenie nagrobków i inne działania przestępcze. Takie przestępstwa są ścigane przez prawo.
  • Nie odwiedzaj cmentarza w złym stanie zdrowia lub samopoczuciu. Lekarze również tego nie zalecają. Ich zdaniem, nekropolia to miejsce o silnej energii, która może sprawić, że chory człowiek poczuje się jeszcze gorzej.
  • W żadnym wypadku nie można na terenie cmentarza, ukrywając się za jakimś krzewem czy drzewem, korzystać z toalety.
  • Na cmentarz należy przychodzić w zamkniętych prostych ubraniach i butach, najlepiej ciemnych kolorów.
  • Jasne i krzykliwe wzory są nieodpowiednie. Nie pojawiaj się również na cmentarzu w koszulkach, przezroczystych i plażowych ubraniach, klapkach.
  • Nie wolno robić zdjęć na tle grobów i pomników. Energoterapeuci twierdzą, że połączenie na zdjęciu martwej i żywej energii jest niezgodne. Może to prowadzić do negatywnych konsekwencji i choroby.
  • Jeśli zdecydowałeś się zamówić nagrobek na cmentarzu, to po jego montażu można go sfotografować, aby pokazać krewnym. Można również fotografować pomniki na grobach znanych osób.

Miejska specjalizowana służba pogrzebowa przypomina, że na cmentarzu należy zachowywać się z szacunkiem i umiarkowaniem. Zawsze pamiętaj, że nekropolia to świat umarłych, a żywi są tylko gośćmi na tym terytorium. Przestrzeganie norm moralno-etycznych w stosunku do żałobników to znak dobrego wychowania, szacunku dla pamięci przodków i uczuć żałobników.

Jeśli interesują Cię inne aspekty tradycji kulturowych, subskrybuj naszego bloga i czytaj nasze artykuły.

Przeczytaj również:

Jak często należy odwiedzać cmentarz? Modlitwy na cmentarzu.

Co można, a czego nie można robić na cmentarzu

Dlaczego zmarłych wynosi się nogami do przodu?

Wierzenia i przesądy pogrzebowe

Dlaczego kładli monety na oczy zmarłych?

Czy kobiety w ciąży mogą uczestniczyć w pogrzebach?

Kiedy odkrywać lustra po pogrzebie?

5 faktów, które musisz znać przed zakupem nagrobka

10 cmentarnych przesądów, które nie odpowiadają rzeczywistości

Jeśli szukasz nagrobka, który będzie wyjątkowy i osobisty, skontaktuj się z nami dzisiaj przez numery telefonów 510 200 299 oraz 510 200 211, aby omówić swoje potrzeby i pomóc nam stworzyć nagrobek dla Twoich bliskich; lub mamy oddzielną opcję, która pozwoli na zamówienie nagrobka przez naszą stronę internetową firmy https://nagrobki-pg.pl/wybierz-nagrobek/, a także przyjmujemy zamówienia przez nasz Instagram @pracownia_graal i Facebook Pracownia Granitu Graal.

Odwiedź biuro w Warszawie, ul. Wóycickiego 15, Cmentarz Północny

Nagrobek z białego granitu z aniołem i złotymi napisami Pojedynczy czerwony nagrobek z granitu, z rzeźbą anioła Nowoczesny pojedynczy zielony nagrobek z zielonego granitu Baltic Green z dekoracyjnymi roślinami i lampką Pojedynczy czerwony nagrobek z granitu, z kwiatowym motywem i wazonem

Zielony nagrobek dla dziecka z zielonego granitu Baltic Green z aniołem, napisem i lampką Nagrobek z białego granitu z rzeźbą anioła i krzyżem Nowoczesny zielony nagrobek z zielonego granitu Baltic Green z metalowym krzyżem. Maszynowy zielony nagrobek z granitu Baltic Green z pionową stelą i lampionami

bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner
To top