Symbolika rytualna stanowi jeden z symboli unikalizacji i personalizacji pomnika lub kompleksu granitowego. Rzecz w tym, że naturalny granit nie poddaje się obróbce w takim stopniu, aby rzemieślnik mógł wyciąć z niego odpowiednio szczegółowy element. Dlatego, jeśli klient chce dodać do produktu swego rodzaju “rodzynek”, powinien użyć symboli rytualnych, o których mowa poniżej.
Rodzaje symboli rytualnych
Bez wątpienia najbardziej rozpowszechnionym symbolem rytualnym jest symbol przynależności religijnej zmarłego. W Warszawie najbardziej popularna jest symbolika chrześcijańska – katolicki krzyż. Można go zrealizować na kilka sposobów:
- zamówić pomnik w kształcie krzyża;
- zamontować brązowy krzyż na steli;
- wykonać grawerunek krzyża na nagrobku.
W tym zestawieniu pomnik-krzyż nie bez powodu wymieniliśmy jako pierwszy. Jest to najbardziej wyrazisty symbol podkreślający religijność zmarłego. Nawet wizualnie takie monumenty wyróżniają się na tle innych grobów.
Innym wariantem jest pomnik w kształcie anioła. Jest to typowy religijny obraz, ale w tym przypadku bardziej nadaje się na pomnik dziecięcy lub kobiecy.
Jeśli osoba nie afiszowała swoich religijnych przekonań, ale przypisywała się do danej konfesji na przykład z powodu chrztu, bardziej odpowiednim będzie naniesienie krzyża za pomocą grawerunku.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest użycie symboliki zawodowej. Jest to zarówno przejrzyste, interesujące, jak i dostępne. Dla pracowników medycznych można zaproponować symbolikę rytualną w postaci pucharu i węża. Grób wojskowego może ozdobić emblemat sił zbrojnych lub jednostki wojskowej, a także rysunek przedstawiający sprzęt bojowy. Jeśli zmarły był sportowcem, możliwości symboliki rytualnej mogą być jeszcze większe. To sprzęt sportowy, sceny sportowe, nagrody i emblematy. Granicą w tym przypadku może być jedynie wyobraźnia klienta i kreatywność mistrza kamieniarza.
Inną interesującą opcją są nagrody, które mogą być zarówno cywilne (pracy, sportowe), jak i wojskowe. Tutaj również przeważają groby wojskowe, jednak zasłużony cywilny obywatel może mieć zasługi dla kraju, które można wykorzystać jako symbolikę rytualną przy projektowaniu wyglądu i artystycznego wykonania pomnika.
Uniwersalna symbolika religijna
Od najdawniejszych czasów człowiek używał otaczających go obrazów do ozdabiania grobów. Najbardziej tradycyjnym z nich zawsze była natura – rośliny i zwierzęta. Taki zwyczaj utrzymywał się przez wieki i przetrwał do naszych dni. Najprostszym i najbardziej dostępnym sposobem wyrażenia swojego szacunku i pamięci o zmarłym jest bukiet kwiatów na grobie. Jeśli nie masz możliwości regularnego odwiedzania grobu, warto rozważyć użycie symboliki rytualnej w postaci kompozycji florystycznej z brązu. Jest to estetyczne, trwałe i bardzo symboliczne.
Kwiaty doskonale nadają się do ozdabiania grobu kobiecego, symbolizując w tym przypadku kruchość i przemijalność życia.
Obrazy zwierząt są nieco ograniczone w użyciu jako symbolika rytualna, jednak wiele trendów nie może pozostać niezauważonych. Przede wszystkim są to ptaki – swoiste uosobienie ludzkich dusz wznoszących się do nieba. Oczywiście, ta symbolika religijna nie ma związku z religią, jednak taki rodzaj symbolizmu jest bardzo interesujący i atrakcyjny. Możemy tutaj zaproponować użycie zarówno brązowych płaskorzeźb, jak i figurek z brązu. Są trwałe i, przy profesjonalnym montażu, niezawodne i odporne na warunki atmosferyczne.
Wnioski i podsumowanie
Symbolika rytualna jest doskonałym sposobem na personalizację pomnika każdego rodzaju i budżetu. Istnieje kilka sposobów jej wdrożenia: pomnik-symbol, akcesorium-symbol i symbol w postaci grawerunku. Wszystkie te rozwiązania Pracownia Granitu GRAAL oferuje wszystkim naszym klientom w Warszawie i okolicach.
Jeśli budżet ogranicza Cię do typowego pomnika, warto zwrócić uwagę na brąz Caggiati i wybrać z całego asortymentu najbardziej odpowiedni symbol religijny. Dla budżetowego monumentu warto wybrać grawerunek, który doskonale spełni funkcję symboliki rytualnej.
Jeśli interesują Cię inne aspekty tradycji kulturowych, subskrybuj naszego bloga i czytaj nasze artykuły.
Przeczytaj również:
Wszystko, co musisz wiedzieć o grawerowaniu na pomnikach
Co można i czego nie wolno pisać na nagrobkach?
Jak odnowić litery i portret na nagrobku: instrukcja
Jak usunąć plamy z granitowego nagrobka?
Ile kosztuje renowacja starego nagrobka? Przegląd cen i procesu
Czym i jak prawidłowo przykleić, przymocować zdjęcie do nagrobka?
Zmiana nagrobka na cmentarzu. Jak zrozumieć, że należy wymienić nagrobek na grobie?