Mariola Smykowska zdjęcie 13

Co można i czego nie wolno pisać na nagrobkach?

Nagrobek lub płyta nagrobna to nieodłączny element miejsca pochówku. Jest znany każdemu, kto choć raz…

Nagrobek lub płyta nagrobna to nieodłączny element miejsca pochówku. Jest znany każdemu, kto choć raz zetknął się z pogrzebem bliskich osób. Napisy na nagrobku mogą być różne. Niektóre z nich są przesadzone, inne – lakoniczne i krótkie.

Teksty takie są opracowywane na różne sposoby. Napisy na nagrobkach, ustawionych na grobach zmarłych, są ozdabiane wzorami lub innymi rysunkami. Znajdując się po raz pierwszy w sytuacji, kiedy trzeba upiększyć miejsce pochówku zmarłego, człowiek może się zagubić. Nie wszystkim jest oczywiste, jaki tekst będzie odpowiedni na nagrobnej płycie lub kamieniu. Poniżej dowiesz się, od czego należy się odbić, wymyślając napis na nagrobek.

Aby napisać tekst na nagrobku, należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Napis na płycie nagrobnej powinien łączyć się z następującym:

  • technicznymi możliwościami mistrzów i dostępnymi materiałami do produkcji nagrobka;
  • religijnymi ustaleniami, którymi kierował się zmarły;
  • ludowymi tradycjami dekoracji grobów w regionie pochówku;
  • prawami kraju, na którego terytorium znajduje się cmentarz.

To wszystko należy wziąć pod uwagę w odniesieniu do formowania tekstu do naniesienia na nagrobku, ustawionym na grobie zmarłego krewnego.

Niuanse prawne

Prawo Polski w odniesieniu do tekstów na nagrobnych kamieniach jest interpretowane jednoznacznie. Każdy nagrobek powinien być identyfikowany według unikalnych cech. Dlatego na grobie powinny być obecne takie dane:

  • Imię zmarłego.
  • Daty urodzenia i śmierci osoby.

Naniesienie zdjęcia zmarłego i epitafium na płycie nagrobnej to wynik wyboru krewnych zmarłego. Projekt nagrobka nie jest w żaden sposób regulowany przez prawo Polski. Napis dotyczący lat życia człowieka na nagrobku nie jest obowiązkowy. Przy tym jego format również nie ma znaczenia. Wskazane informacje należy pisać zarówno na dużym marmurowym nagrobku, jak i na zwykłym katolickim krzyżu.

Prawo Polski wskazuje, że ustanowienie nagrobnej płyty to nie tylko obowiązek wobec zmarłej osoby, ale również rejestrowanie informacji o niej. Rejestracja miejsc pochówku ma znaczenie nie tylko etyczne, ale również prawne. Jest to potrzebne także z punktu widzenia urbanistyki. Rejestracja miejsca pochówku krewnego może być decydującym czynnikiem w różnych sytuacjach, w tym sporach prawnych o spadek, wydzielaniu działki budowlanej i wielu innych.

W chwili obecnej w innych kwestiach prawo Polski nie stawia żadnych wymagań. Krewni zmarłego mogą według własnego życzenia wybierać czcionki dla tekstów na nagrobku, określać ich rozmieszczenie, sposób naniesienia i treść napisu.

Jednakże nie należy pisać przekleństw ani zaznaczać wad zmarłego. Umieścić podobne teksty na nagrobnym kamieniu można. Jednak będzie to wyjątkowo nieetyczne. Podobne grawerunki mogą być ocenione jako działania chuligańskie. W wyniku ryzykujesz poniesieniem odpowiedzialności administracyjnej lub karnej. Dlatego do doboru tekstów do naniesienia na płycie nagrobnej należy podchodzić adekwatnie i uważnie.

Tradycje ludowe

Na katolickich nagrobkach zwykle wszyscy piszą imię zmarłego, datę urodzenia i śmierci. Jednak istnieje również tradycja nanoszenia epitafium. Jest to krótki tekst pośmiertny. Podobne napisy zawierają informacje o tym, co znaczył zmarły dla krewnych, jak do niego się odnosili itd. Na grobach piszą również cytaty z dzieł literatury i kina. Do tego można użyć wypowiedzi wielkich ludzi, które są odpowiednie do umieszczenia na nagrobku.

Tekst, umieszczony na nagrobnym kamieniu, powinien odzwierciedlać uczucia krewnych w stosunku do zmarłej osoby. Podobne napisy zawierają ich spojrzenie na jego życie i śmierć. Przy formowaniu tekstu na nagrobek należy trzymać się lakoniczności i treściwości. Napis może posiadać filozoficzny podtekst. Jeśli praca zmarłego była związana z literaturą lub historią, na jego grobie odpowiednie jest umieszczenie cytatu z jego własnego dzieła.

Wcześniej istniał specjalny gatunek epitafii. W nim odnieśli sukces wielu poeci. Z tego powodu wiele starych cmentarzy przekształciło się w miejsca turystyczne. Na nich znajdują się groby, na których napisy na nagrobkach stanowią literackie zainteresowanie. Publiczność z przyjemnością odwiedza takie miejsca.

Nie należy pisać jakiegokolwiek negatywu na nagrobkach, wspominając złe strony życia zmarłego. Będzie drobnostką przypominać zmarłemu stare urazy. Jednak na płycie nagrobnej można umieścić humorystyczny, sarkastyczny lub ironiczny tekst, jeśli taka była wola zmarłego. Cmentarze to miejsca smutku i żalu. Jednak tradycje ludowe dopuszczają nanoszenie na nagrobki śmiesznych lub zabawnych tekstów, nie zawierających obelg pod adresem zmarłego.

Ustawienia religijne

Najważniejszym czynnikiem są religijne przekonania zmarłego. Należy je koniecznie uwzględnić przy formowaniu napisu do napisania na płycie nagrobnej. W Polsce najbardziej rozpowszechnione wyznania to katolicyzm, prawosławie i islam. Rozważmy tradycje tych trzech religii w odniesieniu do napisów na nagrobkach, ustawianych na grobach.

Tradycje katolickie i prawosławne

Płyta nagrobna lub pomnik nie wchodzą w skład obowiązkowych elementów dekoracji grobu zmarłego. Na miejscu pochówku potrzebny jest tylko krzyż. Jest on symbolem zbawienia.

Również katolicki i prawosławny kościół zachęca do ustawiania nagrobków z napisami. Należy tylko wskazać daty urodzenia i śmierci zmarłego, oraz jego imię. W tym względzie wymagania katolickiego kościoła pokrywają się z prawem Polski. Jeśli zmarły był znaną osobą, ma sens wskazać na grobie rodzaj jego działalności. Na nagrobku można również umieścić dane o jego zasługach, tytułach i nagrodach. Jednak nie należy pisać długich biograficznych notatek. Napis powinien być jak najkrótszy i lakoniczny.

Katolicka tradycja przewiduje pisanie na nagrobnych kamieniach pouczających cytatów z Biblii i innych świętych ksiąg. Na przykład na nagrobku można umieścić tekst modlitwy, wyrażający nadzieję na lepszą dalszą część życia pośmiertnego zmarłego. Dobranie takiego napisu pomoże ksiądz, który będzie odprawiał pogrzeb zmarłej osoby.

Tradycje islamskie

Islam wspiera tradycję ustawiania na grobach sprawiedliwych kamiennych nagrobków, na których piszą ich imiona. Jest to potrzebne, aby miejsca pochówku takich osób nie zostały utracone z biegiem czasu. Podobne napisy pozwolą szybko znaleźć groby sprawiedliwych. Nie zginą one wśród innych miejsc pochówku. Islamskie tradycje również nie zabraniają pisać na nagrobkach imion i dat śmierci zmarłych.

Jednak w przeciwieństwie do katolickiego i prawosławnego kościoła, ta religia nie pozwala umieszczać na nagrobnych płytach cytatów z Koranu i innych świętych ksiąg. Jest to związane z tym, że nagrobki z czasem mogą upaść i rozbić się. W wyniku święte teksty zostaną znieważone.

Islamska tradycja wymaga, aby grób zmarłego wyglądał jako mały kopiec. Na jego czele należy ustawić kamień. Na nim należy napisać imię i datę śmierci człowieka. Żadnych innych tekstów na nagrobku być nie powinno. Nie należy wychwalać zmarłego ani go przeklinać. Islamska tradycja zabrania umieszczania na nagrobku zdjęcia człowieka. Zmarły nie zostanie za to ukarany przez Wszechmocnego. Jednak ludzie, którzy to zrobią, popełnią poważny grzech.

Nie we wszystkich krajach islamskich ściśle przestrzega się wyżej wymienionych tradycji. W niektórych z nich można spotkać cmentarze, na których umieszczone są pompatyczne nagrobki na grobach. Na części z nich napisane są wiersze, cytaty z Koranu i inne teksty. Dlatego jeśli urządzasz grób muzułmanina, skonsultuj się z jego krewnymi w kwestii dopuszczalności umieszczania na jego nagrobku tych czy innych napisów.

Aspekty techniczne

Sposobów, pozwalających pisać teksty na nagrobkach, jest wiele. Jednak mogą one mieć określone ograniczenia pod względem wyboru napisu i jego projektowania.

Ręczne grawerowanie tekstu na płycie nagrobnej długo zachowuje atrakcyjny wygląd. Litery są głębokie i wyraźne. Mistrz może kontrolować półtony, co nadaje literom i cyfrom przyjemny efekt wizualny. Jest to najdroższy sposób, pozwalający pisać teksty na nagrobnych kamieniach.

Grawerowanie maszynowe pozwala nanosić na nagrobek napisy dowolnej złożoności. Praca jest wykonywana maszyną, dlatego wymaga mniejszych nakładów. Co więcej, jest dostępna dla określonego zakresu materiałów. W niektórych przypadkach nie uda się zastosować grawerowania maszynowego. Ta metoda wymaga posiadania skomplikowanego sprzętu. Do niego daleko nie zawsze jest dostęp u mistrzów, nanoszących napisy na nagrobne płyty.

Nakładane litery — popularna technologia. To ekonomiczny sposób nanoszenia napisów na nagrobki. Metoda pozwala pracować z najróżniejszymi materiałami. Jednak wykonane w ten sposób napisy są mniej trwałe.

Zapytaj mistrzów, produkujących nagrobki do ustawienia na grobie, jakie narzędzia i technologie są im dostępne. Po tym będziesz mógł wybrać optymalną opcję. Rekomendujemy nie oszczędzać na wyborze technologii do pisania tekstu na nagrobku. Wybierz najbardziej niezawodną opcję.

Dla lakonicznego napisu najlepiej zorientować się na ręczne grawerowanie. Metodyka pozwala nanosić niewielki tekst maksymalnie jakościowo. Podobne napisy utrzymują się na nagrobkach długi czas. Nie będziesz musiał ponownie zwracać się do mistrzów, aby przywrócili słabo czytelny tekst.

Jeśli sam nie możesz wybrać napisu do umieszczenia na płycie nagrobnej krewnego, pomogą ci to zrobić w każdej agencji pogrzebowej. Jest masa tradycyjnych tekstów, odpowiednich do umieszczenia na nagrobku każdej osoby. Jeśli chcesz być bardziej oryginalny, tam również pomogą wybrać najbardziej nietypową opcję napisu.

bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner
To top