Jaki kolor granitu wybrać?

Wybór granitu to kluczowy krok w procesie tworzenia pomnika

Granit to najpopularniejszy materiał do produkcji pomników i kompleksów pamięciowych. Oprócz wysokiej jakości cech eksploatacyjnych, ta skała wyróżnia się różnorodnością odcieni i unikalnymi teksturami. W tym artykule opowiemy o tym, jak wybrać kolor granitu do stworzenia pięknego pomnika.

Jaki kolor granitu jest wybierany na mogiłę kobiety, a jaki na mężczyznę?

Najbardziej powszechnymi odcieniami granitu są czarny, szary, zielony, czerwony, brązowy, niebieski. Kolor kamienia może przypadkowo wskazać na płeć zmarłego, charakter, styl życia, hobby, ulubiony kolor zmarłej osoby.

Dla zmarłych matek, sióstr, ciotek, dziewczyn, żon, babć, najlepiej jest zamówić pomnik wykonany z jasnego odcienia granitu – białego Africa White, piaskowego Kashmir Gold, fioletowo-niebieskiego Orion, szarego Strzegom.

Delikatne odcienie kamienia symbolizują dobrą pamięć o zmarłej matce, żonie, córce, siostrze, przyjaciółce… Dla osiągnięcia szczególnego efektu często kolorowe stelae ozdabiane są rzeźbami płaczących aniołów.

Dla zmarłych synów, ojców, mężów, dziadków, ukochanych najbardziej odpowiednie są czarny granit Angola Black lub Bengal Black G20, brązowy Tokowski lub chłodny szary Tarn Silver.

Pomniki dla wojskowych i weteranów wykonuje się w prostym i oszczędnym stylu z granitu o zielonym kolorze. Zwróć uwagę na granit Baltic Green. Piękne wzory z dużych i małych wkraplających tworzą oryginalny wzór, który nigdy się nie powtarza, co oznacza, że każdy element ma unikalne cechy. Jako dodatek można użyć brązowych gwiazd na steli, które wyraźnie widoczne są na zielonym tle.

Dla młodych zmarłych ludzi często ustawia się pomniki z granitu w kolorze niebieskim. Pomniki wykonane z tego kamienia mówią jakby: młode życie, jak fale podczas burzy, niespodziewanie przerwane… Takie stelae często mają wygięte detale i są uzupełniane wkładkami z wytrzymałego na uderzenia szkła.

Warto również wziąć pod uwagę położenie cmentarza i samego pochówku. Na przykład, jeśli działka znajduje się w pobliżu drzew, najlepiej wybrać jasny granit dla pomnika, aby nie tworzyć przygnębiającego wrażenia.

Białe i szare odcienie często są używane przy tworzeniu pomników dziecięcych. Takie kolory monumentu symbolizują czystość duszy dziecka. Stojąc obok takiego granitowego pomnika, chce się myśleć, że dusza małego dziecka znalazła spokój i pokój na niebie.

Kombinacje granitu

Aby wybrać optymalne połączenie kilku odcieni granitu, zalecamy zapamiętanie następujących zasad:

  • jasny odcień + czarny – popularne połączenie dzięki swojej kontrastowości. Zaletą takiego połączenia jest to, że jasne kolory odsuwają na drugi plan tragiczność, skłaniają do pozytywnych myśli i dobrych wspomnień. 
  • ciemno-szary odcień + czarny nadaje aranżacji surowość i często jest stosowany dla kompleksów pamięciowych znanych osób.

Mimo powyższych zaleceń, połączenie kolorów zależy przede wszystkim od preferencji klienta i niekoniecznie musi odpowiadać powszechnym normom.

bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner
To top