Poradnik dla rodziców. Jak wybrać nagrobek dla dziecka?

W tym artykule omówimy różne rodzaje nagrobków dla dzieci, skupiając się na ich kształcie, cechach rzeźby, elementach dekoracyjnych oraz dodatkowych usługach oferowanych przez naszą Pracownię Granitu Graal.

W tym artykule omówimy różne rodzaje nagrobków dla dzieci, skupiając się na ich kształcie, cechach rzeźby, elementach dekoracyjnych oraz dodatkowych usługach oferowanych przez naszą Pracownię Granitu Graal. Przygotowujemy się także na pytania dotyczące cen i czynników wpływających na koszty. Proponujemy zajrzeć do naszego katalogu z unikalnymi nagorkami dla dzieci na naszej stronie internetowej: https://nagrobki-pg.pl/product-category/nagrobki-dla-dziecka/

Jakie mogą być nagrobki dla dzieci dzisiaj ze względu na kształt?

Istnieje wiele różnych nagrobków dla dzieci. Te nagrobki odróżniają się od zwykłych tym, że są mniejsze, a ich wygląd często zawiera postacie z bajek, co ma podkreślić dzieciństwo zmarłej osoby oraz jej dobrą i niewinną duszę. 

Nagrobki dla dzieci nie zawsze znacznie różnią się kształtem samej płyty nagrobnej od tych przeznaczonych dla dorosłych. Wiadomo, że dla dorosłych, np. w Polsce, istnieją średnie standardy, co ułatwia identyfikację. Jednak w przypadku dzieci, szczególnie w wieku 14-15 lat, rozmiary mogą się różnić, ponieważ niektórzy dzieci są małe, a inne już wysokie. Wszystko dostosowuje się indywidualnie. 

Podobnie jak w przypadku nagrobków dla dorosłych, istnieją również nagrobki podwójne dla dzieci. Z uwagi na fakt, że dzieci mogą być bardzo małe, istnieje opcja zamówienia płyty nagrobkowej o kwadratowym kształcie, co dodaje nie tylko nietypowości, ale także podkreśla indywidualność danego nagrobka.

Cechy rzeźby i steli na nagrobki dla dzieci

Dla dzieci, zwłaszcza przy projektowaniu nagrobków, można wprowadzić dodatkowe elementy, które dodają osobistego charakteru i symbolizują dziecięcy świat. 

Na steli nagrobnej często umieszczane są wizerunki ulubionych zabawek dziecięcych, małych postaci z bajek, czy też instrumentów muzycznych, które mogą odzwierciedlać pasje i zainteresowania dziecka za życia.

Rzeźby nagrobków dla dzieci również mają swoje specyficzne cechy, które oddzielają je od rzeźb nagrobków dla dorosłych. Takie cechy mają na celu podkreślenie dziecięcej niewinności, radości życia oraz przypomnienie o beztroskim charakterze dzieciństwa. Jakie mogą być pomysły na steli i rzeźby na taki nagrobek?  

 • Przedstawienia dziecięcych postaci 🧚

Rzeźby nagrobków dla dzieci często przedstawiają postacie dziecięce, takie jak aniołki, małe dziewczynki i chłopcy, lub zwierzęta. 

 • Zabawki i instrumenty muzyczne 🎻

Rzeźby mogą zawierać detale związane z dziecięcymi zabawkami, takimi jak misie pluszowe, lalki, czy klocki, które symbolizują radość i beztroskie zabawy. Instrumenty muzyczne mogą również być uwzględnione, wyrażając pasje dziecka.

 • Rysunki 🎨

Cechy rzeźb nagrobków dla dzieci są zazwyczaj bardziej delikatne i subtelne, aby podkreślić delikatność dziecięcej duszy. Linie są często bardziej zaokrąglone, a detale są starannie wykonane.

 • Skrzydła i motywy ewangeliczne 🪽

Skrzydła aniołów są powszechnym motywem, symbolizującym lekkość duszy i jej ewolucję w anioła. Motywy ewangeliczne często towarzyszą rzeźbom na nagrobkach dziecięcych.

 • Kwiaty i motywy natury 🏞️

Kwiaty, motywy roślinne i elementy związane z naturą są stosowane, aby symbolizować życie, wzrost i piękno dziecięcego istnienia.

W naszej Pracowni Granitu Graal stworzy spersanalizowany nagrobek, odwołując się do konkretnych cech fizycznych dziecka i życzeniom rodziców.

Jakie jeszcze dodatkowe elementy można użyć na nagrobkach dla dziecka? 

 • Pozłacanie

To jest proces dodawania warstwy złota na powierzchnię, w tym również na elementy ozdobne na nagrobkach. Pozłacanie może dodać nie tylko estetycznego uroku, ale również symbolicznego bogactwa i trwałości. Jednakże powiązywanie pozłacania na dziecinnych nagrobkach z bogactwem nie jest dobrym znakiem, ponieważ dzieci są jeszcze niewinne osoby.

 • Grawerowanie portretu

Proces grawerowania portretu na nagrobku może być realizowany za pomocą różnych technik, takich jak laserowe grawerowanie, rzeźbienie ręczne czy grawerowanie chemiczne. 

 • Wazony 

Wazony są popularnymi elementami dekoracyjnymi, które mogą być umieszczane na nagrobkach, które umożliwiają rodzinie i bliskim umieszczać kwiaty czy świecy. 

 • Epitafia 

Epitafia to krótka inskrypcja, która często jest wyrazem uczuć, szacunku i miłości bliskich wobec zmarłego dziecka, którego pamięć chcą zachować. 

Budżet 

Ceny na nagrobki dla dzieci zazwyczaj zaczynają się od 4000 zł i może dochodzić do kilkunastu tysięcy złotych. 

Co wpływa na cenę na nagrobki dla dziecka? 

 1. Rozmiar. To jest jednym z podstawowych elementów, wpływających na cenę nagrobków, który warto również brać pod uwagę. 
 2. Materiał. Najbardziej praktycznym materiałem na nagrobki dla dziecka jest granit, zwłaszcza w naszych polskich, ciągle zmieniających się, warunkach atmosferycznych. 
 3. Złożoność projektu. Im bardziej skomplikowany i niestandardowy projekt, tym więcej pracy i czasu będzie wymagał od artysty czy kamieniarza, co wpłynie na cenę.
 4. Koszty cmentarza. Niektóre cmentarze nakładają dodatkowe opłaty związane z instalacją nagrobka, co również wpływa na ogólny koszt.
 5. Dodatkowe usługi. W naszej Pracowni Granitu Graal można wybrać promocję przy zamówieniu nagrobka.

W naszej Pracowni Granitu Graal pomożemy Ci stworzyć indywidualny nagrobek dla dziecka zgodnie z najwyższymi standardami estetyki i poziomu technologicznego. Zapraszamy do kontaktu poprzez naszą stronę internetową oraz do odwiedzenia naszych salonów stacjonarnych w Warszawie przy ulicy Trockiej 6, lokal nr 48, oraz ulicy Wóycickiego 15 na Cmentarzu Północnym.

Pracownia Granitu Graal to miejsce, gdzie z najwyższą starannością pomagamy stworzyć spersonalizowany nagrobek dla dziecka.

bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner
To top