Rozpływająca się czarna farba na chińskim granitowym nagrobku.

CHIŃSKI GRANIT STAŁ SIĘ JESZCZE TAŃSZY, CZYLI DLACZEGO OSZCZĘDNY PŁACI DWA RAZY

Chiński granit: plusy i minusy Pępek Ziemi, Centrum świata, Środkowe Królestwo – to właśnie tak…

Chiński granit: plusy i minusy

Pępek Ziemi, Centrum świata, Środkowe Królestwo – to właśnie tak tłumaczy się z języka chińskiego nazwę najludniejszego kraju świata, zamieszkanego przez przedstawicieli jednej z najstarszych cywilizacji, kraju o bogatej kulturze i historii, nasyconej serią wielkich wydarzeń, kraju największych filozofów Konfucjusza i Laozi, genialnego matematyka Zu Chongzhi, wynalazców papieru, zapałek, prochu, kompasu, spadochronu, porcelany i innych podstawowych rzeczy, które przez cztery tysiąclecia istnienia chińskiej cywilizacji stały się integralną częścią codziennego życia. Chiny są ojczyzną wielu wielkich odkryć minionych dni, a dzisiaj to największe na świecie centrum przemysłowe i ekonomiczne.

Wielki naród, wielka nacja – dla nich nie ma nic niemożliwego. Chińczycy nigdy nie mówią “To zbyt trudne!”, “To niemożliwe!” lub “To zbyt pracochłonne!” lub “To niemożliwe do zrobienia za tak niską cenę!”, zazwyczaj pytają: “Za jaką cenę chcesz to kupić?”.

Życie w ciągłej konkurencyjnej walce nauczyło chińskich producentów zaspokajać potrzeby każdego klienta. Niezależnie od tego, czy jest to duży zakład kamieniarski, czy mały warsztat na uboczu kamieniołomu granitowego, nie ma to znaczenia. Wszyscy starają się zatrzymać klienta, uzgodnić z nim dowolną cenę, którą tylko jest gotów zapłacić, a potem produkt jest kształtowany za uzgodnioną cenę. Niestety, bardzo często dobra zniżka, tak łatwo udzielona klientowi, prowadzi do tego, że ostateczny produkt za tak przyjemną cenę okazuje się nie tak przyjemny w wyglądzie i w ogóle nie spełnia oczekiwań zamawiającego.

Na przykład europejscy producenci wytwarzają konkretny produkt wysokiej jakości, sprzedają go po ustalonej cenie, mają system zniżek dla dealerów i stałych klientów. Dlatego zazwyczaj, niezależnie od zniżki, otrzymujesz produkt o stabilnie wysokiej jakości.

W przypadku chińskich producentów sprawa wygląda zupełnie odwrotnie. Obniżenie ceny może być dyktowane obiektywnymi czynnikami, na przykład zmianą cen surowców, koniunkturą rynkową, dużym wolumenem twojego zamówienia, lub rzeczywistym zainteresowaniem producenta jego wykonaniem. A może producent obawia się, że odejdziesz do jego konkurenta, i woli minimalizować ryzyko straty ciebie jako klienta, od razu oferując ci najniższą możliwą cenę. W rezultacie produkt będzie już innej jakości, niższej, o czym będziesz żałować już po tym, jak radość z niskiej ceny rozpłynie się jak dym.

Czy warto kupować granit z Chin?

Chińscy producenci wyrobów z naturalnego kamienia mogą produkować produkty bardzo wysokiej jakości i taniej niż Europejczycy, jednak próbując oszczędzić, nigdy nie będziesz mógł z góry określić, do czego doprowadzi przez ciebie żądane obniżenie ceny. Pomimo tego, że Chińczycy są dobrymi handlowcami i często zawyżają cenę dla “białego” klienta, przy kształtowaniu ceny i żądaniu zniżek należy być szczególnie ostrożnym.

Chińscy producenci wszelkimi środkami starają się zadowolić klienta, zmieścić się w proponowanej cenie i jeszcze na tym zarobić, co dla Chińczyków jest szczególnie aktualne, ponieważ mimo gwałtownego rozwoju chińskiej ekonomii, poziom życia i dochodów średnich warstw społeczeństwa Chin nadal pozostaje dość niski.

Nie jest tajemnicą, że polskie organizacje rytualne, również aktywnie konkurujące ze sobą, starają się kupować w Chinach najtańszy kamień, szczególnie gotowe chińskie pomniki: “Nie można wygrać jakością, weźmiemy ceną. Zawsze możemy zapewnić klientowi dodatkową zniżkę”. Niestety, ale obecnie testowanie i certyfikacja produktów z naturalnego kamienia kosztują taniej niż “przepłacenie” za kamień wysokiej jakości. Niska cena jest gwarancją sukcesu pośredników, rekompensuje i usprawiedliwia wszystko. Podczas realizacji tego rodzaju “pomysłów biznesowych” firmy handlowe całkiem nieźle zarabiają, a końcowi konsumenty, ciesząc się oszczędnościami, ostatecznie wyrzucają “pieniądze na wiatr”.

Chińscy producenci nawet ukształtowali określone podejście do potencjalnych klientów z Polski. W odniesieniu do jakości zakupionych wyrobów, oszczędność kilku dolarów na cenie w zdecydowanej większości przypadków jest dla polskiego biznesmena bardziej istotnym argumentem.

Jeśli chcesz samodzielnie przywieźć kamień z Chin, bez pośredników, mamy dla ciebie dobre wieści: “To prostsze niż proste”.

Jakość chińskiego granitu

W brutalnej konkurencyjnej walce o każdego klienta chińscy producenci i dostawcy są zmuszeni zgadzać się na najniższą możliwą cenę, którą tylko polski klient jest w stanie zapłacić. Podczas produkcji jakiegokolwiek produktu w Chinach, a przede wszystkim wyrobów z granitu i marmuru, nacisk ze strony klienta zmusza wielu chińskich producentów do obniżania kosztów produkcji, kupując na kamieniołomach bloki zewnętrznych, tak zwanych “odsłoniętych” warstw masywu granitowego.

Ten fakt prowadzi do nieuchronnego pogorszenia jakości gotowego produktu, ponieważ “odsłonięte” bloki mają zwiększoną porowatość, absorpcję wody, niską odporność na mróz. Takie bloki mogą być przetwarzane na żwir i materiały do budowy dróg, są nieodpowiednie do produkcji płyt obliczeniowych.

Używanie wywietrznionych bloków prowadzi do niespełnienia minimalnych wymagań obowiązującej dokumentacji normatywnej, czyni je nieprzydatnymi do użytku, a charakterystyki gotowych wyrobów faktycznie znacznie różnią się od standardowych próbek.

Niestety, te “wspaniałe” wyniki istnieją tylko na papierze, a rzeczywiste właściwości chińskiego kamienia klient będzie mógł ocenić w pełni dopiero po roku czy dwóch po pierwszej zimie, po nierównomiernym zmienianiu koloru, pęknięciach i solnych przeciekach, które na pewno nie dodadzą dekoracyjności fasadzie twojego domu.

Każdy nowicjusz w kamieniarstwie wie o właściwościach chińskiego kamienia, jednak czasami nawet doświadczeni kamieniarze wolą milczeć o możliwych konsekwencjach z obawy przed utratą potencjalnego klienta lub zbyt “oszczędnego” budowniczego. Tak, i co grzech kryć, czasami wielu profesjonalnych budowniczych, szukając niskiej ceny na wyroby z naturalnego kamienia, nie przyjmują do wiadomości informacji o możliwych problemach z jakością, z naruszeniem terminów dostaw, o wysokiej prawdopodobieństwie wystąpienia przypadku gwarancyjnego, bo “słodka” cena przyjemnie grzeje już dziś.

A czego chciałeś za tak niską cenę?

Przykro, ale gdy pojawiają się problemy w trakcie eksploatacji, często trudno znaleźć winnego, a cierpi ostateczny konsument. W takim przypadku na wszystkie możliwe reklamacje klient zazwyczaj otrzymuje od budowniczych odpowiedź mniej więcej takiej treści: “A czego chciałeś za tak niską cenę? Przecież sam prosiłeś taniej.”

Relacje między dostawcą wyrobów z naturalnego kamienia a ostatecznym nabywcą regulowane są obowiązującym prawem. Jednakże polski system sądowniczy jest jeszcze daleki od doskonałości, i udowodnienie swojej racji w sądzie, a potem przywrócenie sprawiedliwości, dochodząc kosztów od winowajcy, nie zawsze jest możliwe. Ryzyko stracenia mnóstwa czasu i nerwów na spory sądowe i nie otrzymanie żadnej rekompensacji jest zbyt wielkie. W większości przypadków ostatecznemu konsumentowi pozostaje tylko pogodzić się z wynikiem niskiej jakości pracy i straconymi środkami, albo zapłacić za demontaż niskiej jakości płyty, kupić nową wysokiej jakości i zapłacić za jej montaż ponownie.

W ten sposób znane przysłowie narodowe zaczyna brzmieć inaczej: “Oszczędny płaci trzy razy!”

Przeczytaj również: Trzy główne powody, dla których nie warto kupować gotowych nagrobków z Chin

Jeśli szukasz nagrobka, który będzie wyjątkowy i osobisty, skontaktuj się z nami dzisiaj przez numery telefonów 📞 510 200 299 oraz 📞 510 200 211, aby omówić swoje potrzeby i pomóc nam stworzyć nagrobek dla Twoich bliskich; lub mamy oddzielną opcję, która pozwoli na zamówienie nagrobka przez naszą stronę internetową firmy 👉 https://nagrobki-pg.pl/wybierz-nagrobek/, a także przyjmujemy zamówienia przez nasz Instagram @pracownia_graal i Facebook Pracownia Granitu Graal.

Odwiedź biuro w Warszawie, ul. Wóycickiego 15, Cmentarz Północny

bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner
To top