Nagrobki, jak i każdy przedmiot, zużywają się. Okres użytkowania nagrobka zależy od wielu czynników, ale główne z nich to materiał z jakiego jest wykonany oraz poprawność instalacji.
Nagrobki produkowane są z: marmuru, granitu, betonu, metalu i innych materiałów. Wszystkie one w różny sposób znoszą wpływ środowiska, a co za tym idzie, mają różną żywotność.
W związku z tym, jeśli z jakością nagrobka wszystko jest w porządku, to jego wymiana jest kwestią czasu. Nagrobek należy wymienić, jeśli:
na powierzchni pojawiły się pęknięcia; monument częściowo się rozpadł; zatarte zostały napisy. Wymiana nagrobka nie jest zawsze wymagana. Przy niewielkich zniszczeniach produkt podlega restauracji.
Jak przedłużyć żywotność nagrobka?
W dużej mierze trwałość nagrobka zależy od pielęgnacji. Na powierzchni monumentu gromadzi się nie tylko brud i kurz, ale i różne substancje chemiczne. W zależności od materiału wymagane są różne środki pielęgnacyjne.
Polerowane nagrobki granitowe nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Wystarczy okresowo przecierać je wodą z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń. Aby chronić wygrawerowane napisy przed ścieraniem się i blaknięciem, użyj hydrofobizatora. Hydrofobizator to impregnacja odpychająca wodę.
Czego nie robić przy pielęgnacji nagrobka:
przecierać stelę wilgotnymi chusteczkami; używać środków ściernych; nakładać środki chemiczne; pokrywać powierzchnię lakierem. Aby grawerunek utrzymywał się długo, nie trzyj go podczas mycia nagrobka. Jeśli obraz zmatowiał, wynajmij artystę-dekoratora, aby odnowił pokrycie.
Wybór nagrobka do wymiany można znaleźć w naszym katalogu. Oferujemy nagrobki w siedmiu kategoriach: Pojedyncze nagrobki, Podwójne nagrobki, Nagrobki z rzeźbą, Nowoczesne, Nagrobki urnowe, Nagrobki dla dziecka, Krypty rodzinne.
Odwiedź biuro w Warszawie, ul. Wóycickiego 15, Cmentarz Północny