Symbole Instagram i Facebook, które starzeją się i zanikają na ciemnym tle

Zachować czy usunąć konto w mediach społecznościowych po śmierci?

Wiele osób nie wyobraża sobie już życia bez Internetu. Prawie każdy w Polsce posiada kilka…

Wiele osób nie wyobraża sobie już życia bez Internetu. Prawie każdy w Polsce posiada kilka kont w różnych mediach społecznościowych. Oprócz Facebooka popularność zdobywają także inne portale, na których można tworzyć grupy według zainteresowań. Na przykład, Instagram i Pinterest pozwalają na publikowanie różnych obrazów i fotografii. LiveJournal jest popularny wśród tych, którzy chcą dzielić się swoimi myślami z innymi użytkownikami.

Każdego roku w mediach społecznościowych rejestruje się miliony nowych użytkowników. Na Facebooku liczba użytkowników przekroczyła już 4 miliardy osób. Jednocześnie ponad 1% kont przypada na zmarłych. Oznacza to, że ta sieć społecznościowa ma swoje „wirtualne cmentarze”.

Wielu zastanawia się, czy należy zachować strony zmarłych. Konta zmarłych osób nie obciążają serwerów mediów społecznościowych, dlatego to pytanie należy skierować do rodziny zmarłego. Można nadal odwiedzać stronę zmarłego, przypominając sobie jego pasje, hobby i sukcesy, lub dokonać usunięcia konta. To rodzina powinna wybrać jedną z tych opcji.

Instagram

Na Instagramie nie tylko rodzina, ale także przyjaciele z sieci mogą powiadomić administrację o śmierci właściciela konta. Mogą wysłać do serwisu wiadomość, podając w niej link do nekrologu w mediach lub innego wiarygodnego źródła informacji.

Po otrzymaniu listu administracja nadaje stronie zmarłej osoby status pamiątkowy. Żądanie usunięcia konta mogą złożyć tylko osoby, które mogą udokumentować, że są krewnymi zmarłego.

Facebook

Serwis Facebook oferuje kilka opcji postępowania ze stronami zmarłych osób. Bliscy zmarłego mają wybór w tej kwestii. Sieć społecznościowa oferuje następujące opcje:

Status pamiątkowy.

Wszystkie informacje na stronie są zamrożone. Nie będzie możliwe wprowadzanie jakichkolwiek zmian w imieniu zmarłego. Aby ustawić status pamiątkowy, należy skontaktować się z administracją i dołączyć cyfrową kopię aktu zgonu.

Przekazanie konta zarządcy. Ta funkcja jest dostępna, jeśli użytkownik za życia określi zarządcę swojej strony. Aby to zrobić, należy:

  • Wejść w sekcję „Ustawienia ogólne”.
  • Wybrać kategorię „Ustawienia statusu pamiątkowego”.
  • Wprowadzić link do konta osoby, która ma zostać zarządcą.

Po tym tylko zarządca będzie mógł zmieniać stronę ze statusem pamiątkowym. Otrzyma dostęp do niektórych funkcji. Zarządca będzie mógł publikować posty w imieniu zmarłego, zmieniać ustawienia cudzych zdjęć, na których zaznaczono zmarłego, zmieniać zdjęcia i okładki na głównej stronie profilu, dodawać ludzi do znajomych. Jednak nie będzie mógł czytać prywatnych wiadomości ani usuwać użytkowników z listy znajomych.

Usunięcie konta.

Ta opcja będzie dostępna, jeśli właściciel przed śmiercią ustawi ją w ustawieniach. Potrzebne jest przejście przez punkty omówione powyżej. Gdy rodzina poinformuje Facebooka o śmierci bliskiej osoby, następuje nieodwracalne usunięcie jego strony.

Należy zauważyć, że nadanie statusu pamiątkowego jest najpopularniejszą opcją. Większość osób woli zachować możliwość odwiedzania strony zmarłego i wspominania chwil spędzonych razem z nim.

bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner
To top