Kanony katolickie obecnie pozwalają na dwa rodzaje pochówku – tradycyjny pogrzeb i kremację. Różnią się one nie tylko szczegółami organizacji i przeprowadzenia ceremonii żałobnej, ale także ceną. Poniżej przyjrzymy się zasadom i cechom przeprowadzania kremacji i tradycyjnych pogrzebów, określimy, którą opcję pochówku wybrać w każdym konkretnym przypadku oraz gdzie zamówić usługę pogrzebową „pod klucz” w Polsce.
Co to są tradycyjne pogrzeby?
Tradycyjne pogrzeby są bardziej znane mieszkańcom naszego kraju. Ich istota polega na pochówku w ziemi na cmentarzu po ceremonii pożegnania, która poprzedzona jest poważnym etapem przygotowawczym do procedury pochówku.
Cechy i zasady przeprowadzania tradycyjnych pogrzebów
Tradycyjne pogrzeby odbywają się według kanonów wyznaniowych. W ich ramach znajdują się:
- przygotowanie ciała (umycie, ubranie) i ułożenie ciała w trumnie;
- ceremonia pożegnalna i/lub obrzęd religijny;
- pochówek trumny z ciałem na cmentarzu;
- ustawienie krzyża na grobie, który większość krewnych po roku zamienia na kamienny nagrobek.
Tradycyjne pogrzeby wymagają od krewnych zmarłego wiele sił, dlatego ich przeprowadzenie lepiej powierzyć miejskiej służbie pogrzebowej. Wszystkie trudności związane z ich organizacją i przeprowadzeniem weźmie na siebie wykwalifikowany organizator pogrzebów (agent).
Co to jest kremacja?
Istota kremacji polega na spaleniu trumny z ciałem zmarłej osoby z następczym umieszczeniem jej prochów w urnie. Do tej procedury ucieka się w dużych miastach, gdzie występuje ostry deficyt wolnych miejsc na miejskich cmentarzach, a także dla transportu szczątków zmarłego do jego rodzinnego miasta lub kraju.
Cechy i zasady przeprowadzania kremacji
Kremacja obecnie uzyskała zgodę Kościoła katolickiego i prawosławnego. Ta procedura pogrzebowa odbywa się według określonych zasad:
- przygotowanie ciała (umycie, ubranie) i ułożenie ciała w trumnie;
- ceremonia pożegnalna i/lub obrzęd religijny;
- kremacja ciała zmarłego w trumnie;
- zmielenie prochów zmarłego i umieszczenie prochów w urnie;
- pochówek urny w ziemi lub w kolumbarium.
Po zakończeniu ceremonii pogrzebowej należy również przeprowadzić obiad pamięci.
Różnice i podobieństwa między pochówkiem a kremacją
Obie rozważane przez nas metody stanowią skomplikowaną i wieloetapową procedurę pogrzebową, ich główną i jedyną różnicą jest sposób pochówku ciała:
- pochówek w ziemi, wymagający określonego miejsca na cmentarzu i wcześniej przygotowanego grobu;
- kremacja ciała z następczym otrzymaniem szczątków w postaci prochów w hermetycznie zamkniętej urnie, nadającej się do pochówku w ziemi lub kolumbarium, które są dostępne na wielu cmentarzach w Polsce. Sposób pochówku zależy od woli zmarłego, wyrażonej za jego życia, lub według uznania jego bliskich krewnych, którzy zajmują się organizacją pogrzebu.
Co lepiej wybrać kremację czy tradycyjne pogrzeby?
Co lepiej wybrać, kremację czy tradycyjne pogrzeby, trudno jednoznacznie powiedzieć. Wszystko jest indywidualne. Zarówno kremacja, jak i tradycyjne pogrzeby mają swoje plusy i minusy. Na przykład, wielu uważa za zaletę kremacji możliwość postępowania z prochami zmarłego według własnego uznania:
- rozproszenie nad morzem lub w ulubionym miejscu zmarłego;
- pochówek na cmentarzu;
- umieszczenie w niszy ściennej pamięci lub kolumbarium;
- pochówek na rodzinnej nekropolii lub stworzenie mauzoleum w domu.
Tradycyjne pogrzeby wybierają osoby konserwatywne, uznające pochówek ciała na cmentarzu za cenny depozyt społecznej i zbiorowej pamięci, rodzaj szacunku dla szczątków bliskiej osoby.
Gdzie zamówić usługi transportu ciała i pochówku w Polsce?
Organizację pogrzebu „pod klucz” z pochówkiem ciała tradycyjnym sposobem w ziemi lub kremacją w Polsce oferuje miejska służba pogrzebowa, gdzie można zamówić pełen zakres usług pogrzebowych, w tym transport zmarłego.