Zdjęcie mężczyzny przy jeziorze o zachodzie, odzwierciedlające głębokie przemyślenia

Jak “odpuścić” zmarłego: psychologia postrzegania śmierci

Śmierć bliskiej osoby to ciężki cios dla każdego człowieka, szczególnie gdy zmarły był młody, a…

Śmierć bliskiej osoby to ciężki cios dla każdego człowieka, szczególnie gdy zmarły był młody, a jego odejście niespodziewane. Ból straty sprawia, że wielu ludzi opłakuje zmarłego. Często pojawiają się myśli o niesprawiedliwości tego, co się stało. Smutek może być tak silny, że osoba zaczyna obwiniać cały świat o śmierć bliskiego.

Żałoba może pozbawić chęci do życia. Nieumiejętność “odpuszczenia” zmarłemu może stać się ciężkim ciężarem, utrudniającym normalne funkcjonowanie po przeżytym cierpieniu. Psychologowie dobrze znają taką sytuację i opracowali kompleks środków, które pozwalają przeżyć żałobę i ból straty, oraz powrócić do pełnego życia. Warto skorzystać z ich zaleceń. Poniżej dowiesz się, jak “odpuścić” osobę, która opuściła ten świat.

Jak “odpuścić” zmarłego?

Pojęcie “odpuszczenia” w stosunku do zmarłego wydaje się wielu zrozumiałe. Jednak to tylko na pierwszy rzut oka. Nie wszyscy rozumieją, co dokładnie oznacza to wyrażenie. Chodzi nie o to, aby zapomnieć o zmarłym. Wspomnienia o zmarłej osobie nie zawsze przynoszą ból czy niepokój. Często, wręcz przeciwnie, wzbudzają nadzieję i dają możliwość zanurzenia się w świecie przeszłości, pełnym miłości i radości.

Związek ze zmarłym nie musi być destrukcyjny. Należy odpuścić ból, który truje życie, i spojrzeć na sytuację spokojniej. Jeśli to zrobisz, z twoich barków spadnie poważny ciężar. Nie warto ciągle opłakiwać i męczyć się samemu. Daj możliwość odejść bólowi.

Nie jest to łatwe. Odpuszczenie bólu to trudne zadanie. Radzenie sobie z nim jest dość trudne. Wiele rzeczy będzie przypominać o zmarłej osobie. Jeśli naprawdę kochałeś tę osobę, trudno jest “odpuścić” zmarłego.

Główną przyczyną bólu jest zniszczenie przyzwyczajonego świata, w którym czułeś się komfortowo. Świat, pełen marzeń o wspólnej przyszłości ze zmarłym, wydaje się szczęśliwy i beztroski. Jeśli zaczyna się on rozpadać, niemożliwe jest utrzymanie sytuacji. Smutek i ból wypełniają serce i czynią świat nieznośnym. Należy dać możliwość zmarłemu spokojnie odejść. Trzeba “odpuścić” go. W przeciwnym razie doświadczenia związane ze śmiercią bliskiej osoby ostatecznie złamią twój świat i wywołają poczucie beznadziei.

Co radzą psychologowie?

Fizyczny ból jest znacznie łatwiejszy do usunięcia. Jeśli boli ząb, możesz udać się na konsultację do lekarza. Postępując zgodnie z jego zaleceniami, łatwo usuniesz ból. Jednak emocjonalny ból jest silniejszy. Psychologowie zalecają działanie jednocześnie w dwóch kierunkach.

Nie bój się wyrażać uczuć

Nie gromadź w sobie bólu. Nie wstydź się płakać, gdy nadchodzi fala emocji. Dzięki temu można pozbyć się nerwowego napięcia. Łzy pomogą w pełni przeżyć i poczuć ból straty. W rezultacie będzie łatwiej zrozumieć, co się stało i “odpuścić” zmarłą osobę.

Jeśli dla osoby przeżywającej żałobę bliska jest ezoteryka, warto towarzyszyć wyrażeniu swoich emocji i uczuć nieszkodliwymi rytuałami. Na przykład, paleniem świec, używaniem kadzideł lub obchodzeniem mieszkania z tybetańską misą lub dzwoneczkami. Takie działania pozwolą zakończyć pożegnanie ze zmarłą osobą. Czyli będzie łatwiej pozbyć się ciężkiego ciężaru.

Zwolennikom tradycyjnych wyznań należy przeprowadzić wszystkie obrzędy w ramach swojej religii. Dzięki temu możesz odzyskać spokój ducha i pozostać w normalnym stanie. Jeśli religijne obrzędy mają dla ciebie znaczenie, nie lekceważ ich. Zrób wszystko, aby dusza zmarłej osoby spoczęła w pokoju. Możliwe, że dla otoczenia twoje zachowanie będzie niezrozumiałe, ale nie zwracaj na to uwagi. Jeśli pamięć o zmarłym jest dla ciebie droga, przeprowadź do końca wszystkie niezbędne obrzędy, obecne w twojej religii lub ezoterycznym nauczaniu.

Zmień świat, pełen myśli o wspólnej przeszłości

Myśli o zmarłym wywołują mnóstwo wspomnień. To może być przyczyną poważnej depresji. Jednak po zakończeniu pierwszej emocjonalnej fali u ludzi pojawia się trochę sił na przebudowę swojego świata. Powinien się on zmienić. Trzeba uczynić go różnym od tego, co było za życia zmarłego.

Jeśli zmarły mieszkał razem z osobą, która odczuwa ból po jego śmierci, należy skupić się i zebrać. Uporządkuj rzeczy, które zostały po zmarłym. Spraw, aby wokół nie było niczego, co ciągle przypomina o zmarłym i sprawia, że opłakujesz go.

Zwolnij półki książkowe i szafy z rzeczami zmarłego. Zmień przestrzeń wewnątrz mieszkania. To pozwoli nie skupiać się na bólu straty. Jeśli ciągle będziesz żałować, możesz znacznie pogorszyć jakość swojego życia. Pogódź się z tym, że bliska osoba odeszła do innego świata. Nie chodzi o to, aby zapomnieć o niej i wypalić ją z pamięci.

Psychologowie zapewniają, że zmiana przestrzeni wokół siebie pozwala złagodzić ból i przestać żałować. Taki zabieg daje możliwość szybszego przejścia przez ten trudny okres, który pojawia się w życiu każdego.

Zaleca się śledzić nawyki, zajęcia i działania, łączące cię z zmarłą osobą. Należy je zmienić, aby usunąć wszystko, co ciągle przypomina o ciężkiej stracie.

Jeszcze jedno ważne pytanie: co dokładnie otrzymywałeś od zmarłego, gdy był żywy? Mowa o najprostszych rzeczach codziennych. Na przykład, pomoc w domu, wsparcie moralne i tym podobne. Teraz będziesz musiał sam rozwiązywać te zadania. Radź sobie z nimi na nowo. Dzięki temu można znacznie złagodzić swoje cierpienia. Nie należy żałować do nieskończoności. Zrozum, że życie jest skończone.

Co robić z litością?

Doświadczając żałoby, nie można żyć pełnią życia. Ten ciężar sprawia, że ludzie koncentrują się na negatywach. Jeśli opłakujesz, mało prawdopodobne, że będziesz w stanie rozwiązywać skomplikowane ambitne zadania.

Litość dla zmarłego truje życie. Przeanalizuj swoje podejście do tego. W końcu dojdziesz do wniosku, że tak naprawdę żałujesz siebie. Zmarłemu nie zależy na świeckim zgiełku. Nie interesują go ani porażki, ani sukcesy. Jednak twoje życie trwa dalej. Dlatego należy iść do przodu, nie skupiając się na negatywach.

Zanim zaczniesz żałować, określ, czy żal ci, że nie będziesz mógł cieszyć się za zmarłego, czy smutno ci, że on nie może cię ucieszyć? Uświadomienie sobie takich rzeczy poważnie zmniejsza skłonność do destrukcyjnych myśli.

Dług wobec zmarłego — silne źródło cierpień

Pod „długiem duchowym” rozumie się coś, czego żałujący nie dał lub nie powiedział zmarłemu. Zaczyna myśleć o tym, że mógł lepiej okazać uczucia wobec zmarłego. Przypomina sobie wiele sytuacji, gdy ważne słowa nie zostały wypowiedziane. Przeżycia związane z „długami” wzmagają cierpienia i sprawiają, że żałoba staje się jeszcze silniejsza. Psychologowie wyróżniają je jako osobną kategorię duchowych problemów.

„Długi” leżą kamieniem na duszy i sprawiają, że ciągle żałujesz. Spróbuj je „oddać”. Aby to zrobić, napisz na papierze wszystko, co chciałbyś powiedzieć zmarłemu. Brzmi nieprawdopodobnie, ale metoda działa. Wyrażając na papierze wszystkie swoje długi wobec zmarłego, możesz pozbyć się ciężkiego moralnego ciężaru, który cię przytłacza w tym świecie.

Jeśli jesteś wierzący, połącz to działanie z rytuałami religijnymi. Klasyczny zabieg polega na spaleniu notatki napisanej dla zmarłego. Dzięki temu możesz „wyrazić” to, czego nie udało ci się powiedzieć za życia zmarłego. To pozwoli usunąć ciężki ciężar z duszy i przestać ciągle żałować.

Jeśli samodzielnie nie udaje się „odpuścić” zmarłego, należy zgłosić się do psychologa. Pomoże przejść przez żałobę, spojrzeć na świat na nowo. Nie zaniedbuj problemu, jeśli nie możesz sobie z nim poradzić samodzielnie. Skorzystanie z pomocy psychologa może pomóc przejść przez trudny okres. Jeśli tego nie zrobisz, ból będzie się kumulować, trując życie. Jakkolwiek źle by nie było, życie trwa dalej. Dlatego ważne jest, aby „odpuścić” zmarłego i kontynuować cieszenie się tym pięknym i zadziwiającym światem.

bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner
To top