Jak dbać o nagrobek granitowy?

W tym artykule opowiemy, jak prawidłowo dbać o nagrobek

W tym artykule opowiemy, jak prawidłowo dbać o nagrobek

Granit to kamień, który charakteryzuje się niezwykle długą żywotnością. Na przykład granit Pokostowka zaczyna się rozpadać dopiero po 500 latach. Wciąż jednak należy dbać o nagrobek granitowy.

Regularne czyszczenie (2-3 razy w roku) należy wykonywać bez specjalnych detergentów. Jeśli nagrobek pokryty jest kurzem, liśćmi lub ptasimi odchodami, wystarczy najpierw przetrzeć powierzchnię suchą, miękką szmatką, a następnie wilgotną. Jeśli musisz użyć wody, pamiętaj, aby po tym przetrzeć zabytek suchą szmatką, aby uniknąć brudnych śladów. Najlepiej użyć miękkiej ściereczki z wiskozy.

Jeśli ma się do czynienia z trudnymi zabrudzeniami, których nie da się usunąć wodą, można użyć specjalnych środków do pielęgnacji granitu. Aby jednak uniknąć niepożądanych konsekwencji, lepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Czego nie należy robić przy pielęgnacji granitowego pomnika?

Pomimo tego, że naturalny granit jest dość niewymagający w pielęgnacji, istnieje szereg czynności, których nie należy wykonywać podczas czyszczenia kamiennego pomnika. Przy niewłaściwej pielęgnacji granit może pękać, blaknąć i tracić nasycenie kolorów.

NIE WOLNO:

  • Używać środków chemicznych, które nie są przeznaczone do czyszczenia kamienia;
  • Używać produktów z małymi cząsteczkami, które mogłyby porysować powierzchnię;
  • Używać metalowych lub drewnianych szczotek do czyszczenia elementu;
  • Samodzielnie malować grawerunek;
  • Czyścić granit olejami roślinnymi, gdyż mogą one pozostawić na steli niezmywalne plamy.
  • Pozostawiać świece na granitowym nagrobku. Z powodu gorącego wosku mogą pojawić się pęknięcia, a substancje tłuszczowe, z których są wykonane świece, spowodują nieusuwalne plamy.
  • Sztuczne aranżacje i świeże kwiaty powinny być umieszczane tylko w wazonach.

Powyższe informacje mają wyłącznie charakter rekomendacyjny. Jeśli pomnik jest poważnie uszkodzony – wyszczerbiony, brakuje mu poleru, ma wyblakłe grawerowanie, najlepiej zamówić renowację nagrobka u profesjonalistów. Pracownia Granitu Graal jest do Państwa dyspozycji!

bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner
To top