Dni pamięci zmarłych katolików w 2023 r.

Dni Pamięci to specjalne daty, w których zwyczajowo wspomina się i czci bliskich, którzy odeszli od nas do Pana Boga.

Dni Pamięci to specjalne daty, w których zwyczajowo wspomina się i czci bliskich, którzy odeszli od nas do Pana Boga. Takie dni mają szczególne znaczenie, ponieważ stanowią okazję nie tylko do uhonorowania zmarłych, ale także do refleksji nad własną śmiertelnością.

Dni Pamięci w 2023 roku

Każdego roku daty Dni Pamięci mogą się zmieniać, w zależności od kalendarza i tradycji. W poniższej tabeli wymieniliśmy główne daty i nazwy dni, w których zwyczajowo czci się pamięć zmarłych, odwiedza i opiekuje się grobami, zamawia i stawia się nagrobki.

Dzień Nazwa dnia pamięci o zmarłych
23 lutego

Środa Popielcowa

Jest to początek Wielkiego Postu, czasu modlitwy i pokuty. W tym dniu katolicy popiołem nakładają na czoło wizerunek krzyża, który jest symbolem śmierci i pokuty.
9 kwietnia

Wielkanoc

Święto Zmartwychwstania Chrystusa uważane jest za największe święto kościelne. Wierzący przychodzą na nabożeństwo, święcą baranka, jajka i inne pokarmy w kościele, idą na cmentarz.
28 maja

Święto Trójcy Świętej

Jest to jedno z głównych świąt. Jest ono związane z wydarzeniem, kiedy prawie dwa miesiące po Wielkanocy Duch Święty zstąpił na apostołów. W tym dniu zwyczajowo udaje się do kościoła i, modli się i przyjmuje komunię.
1 listopada

Dzień Wszystkich Świętych

Jest to dzień, w którym wspomina się i czci świętych, którzy prowadzili święte życie i przebywają w niebie. Katolicy wierzą, że święci są przyjaciółmi Boga, którzy mają dla nas dobre słowo i pomagają nam wzrastać w naszej relacji z Bogiem.
2 listopada

Dzień Zaduszny

Dzień ten poświęcony jest pamięci i modlitwie za dusze zmarłych. Katolicy wierzą, że modlitwa może złagodzić cierpienie osób w czyśćcu, przyspieszając ich podróż do nieba.

Dzień Zaduszny: co warto robić w tym dniu?

Dzień Zaduszny to katolickie święto, w którym zwyczajowo wspomina się zmarłych i zastanawia nad przemijalnością życia. Święto obchodzone jest corocznie 2 listopada.

Historia tego święta rozpoczęła się od tego, że w pierwszych wiekach po pojawieniu się chrześcijaństwa niezwykle trudno było upamiętniać wszystkich zmarłych w określone dni. Początkowo było więcej świąt poświęconych świętym niż świąt poświęconych Chrystusowi i męczennikom.

Ostatecznie zdecydowano się upamiętniać zarówno świętych, jak i zwykłych zmarłych w jednym dniu.

Co zwyczajowo robi się w Dzień Zaduszny?

  • Odprawić Requiem i nabożeństwo ku pamięci zmarłych;
  • modlić się o wstawiennictwo i łatwiejszą drogę do Boga;
  • odwiedzać cmentarzy w dniu święta lub dzień wcześniej. W Niemczech zwyczajowo zapala się w tym dniu lampiony lub świece, tak zwane “światła duszy”, które symbolizują związek ze zmarłymi.

W niektórych krajach miejsca pochówku były dekorowane wypiekami dla zmarłych. Z tego zwyczaju wywodzi się tradycja pieczenia ciastek na Zaduszki.

Pomimo faktu, że w Dzień Zaduszny zwyczajowo wspomina się zmarłych, ludzie myślą o własnej śmierci. Jednak ich myśli nie dotyczą strachu przed końcem, lecz nadziei na zmartwychwstanie. Nawiasem mówiąc, jeśli w kościele śpiewa się o “dies irae”, czyli dniu gniewu, to w requiem w Dzień Zaduszny ten fragment znika z obrzędu.

Chcą Państwo zamówić nagrobek na Dzień Zaduszny? Prosimy o pozostawienie zapytania, a nasz menedżer poinformuje Państwo o możliwych terminach.

bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner
To top