Dlaczego śnimy o zmarłych?

Od czasów starożytnych ludzie przywiązywali dużą wagę do swoich snów. Zwłaszcza gdy śnią się im…

Od czasów starożytnych ludzie przywiązywali dużą wagę do swoich snów. Zwłaszcza gdy śnią się im zmarli bliscy. W tym artykule opowiemy o najczęstszych powodach, dla których śnimy o zmarłych bliskich i co te sny oznaczają.

Najtrudniejszym czasem dla bliskich po stracie bliskiej osoby są pierwsze dni, tygodnie, miesiące. Często życzą sobie, aby zmarły przyszedł w ich śnie i powiedział im, że wszystko jest dobrze.

Chrześcijański asceta Łukasz z Krymu wierzył, że jeśli zmarły przychodzi w snach we łzach i rozpaczy, to dlatego, że krewny nie modli się za niego. Dlatego ważne jest, aby przez całe życie pamiętać o zmarłych. Nie mają oni wpływu na swój byt w życiu pozagrobowym, więc cała ich nadzieja jest w żyjących krewnych.

Św. Mikołaj z Serbii w książce “Listy misyjne” opowiadał o niesamowitych przypadkach, gdy zmarli ratowali swoich bliskich, przychodząc we śnie. Na przykład, pewien młody człowiek, który zbankrutował, został odwiedzony we śnie przez zmarłą matkę i namówiony, aby nie kończył życia samobójstwem.

Jonasz z Odessy wspominał, jak jego zmarła matka ostrzegła go we śnie, by nie płynął na parowcu. Posłuchał matki i przeżył, gdy parowiec zatonął.

Jednocześnie Kościół zaleca ostrożność w interpretowaniu snów z osobami zmarłymi. Prolog mówi nam, że diabeł wykorzystał kiedyś wiarę ascety w sny. Pokazał mu fałszywy sen o tym, że apostoł Paweł cierpi w piekle, a faryzeusze dobrze się bawią w niebie. Oczywiście, że to było kłamstwo. Asceta uwierzył jednak w to, co widział, wyrzekł się religii, opuścił klasztor i ożenił się z Żydówką. Wkrótce umarł bez pokuty.

Rada kościelna: jeśli widzisz sen, w którym pojawił się zmarły, powiedz o tym księdzu i poproś o radę. Zmarły we śnie to przede wszystkim sygnał, że powinieneś modlić się o pokój duch bliskiej osoby.

Co mówią senniki?

Istnieje duża liczba senników, które interpretują sny o zmarłych. Zebraliśmy najpopularniejsze interpretacje:

  • Zmarły we śnie – niespodziewane wsparcie ze strony bliskiej osoby.
  • Widzieć we śnie zmarłego krewnego – potrzebujesz odpoczynku od trosk i zamieszania.
  • Widzieć we śnie zmarłego dziadka i babcię – przypomnienie o pamiętaniu o swoim rodowodzie. Dziadkowie we śnie to ich błogosławieństwo lub wręcz przeciwnie – sygnał ostrzegający przed zrobieniem czegoś, ostrzeżenie przed czymś ważnym.
  • We śnie dziadkowie przyszli w odwiedziny – aby rozwiązać jakiś problem w życiu, potrzebujesz rady starszej osoby.
  • Zmarła bliska osoba milczy we śnie – w Twoim życiu wszystko jest spokojne, po prostu brakuje Ci drogiej osoby.
  • Zmarły krewny chce coś powiedzieć we śnie – musisz być ostrożny i rozważny.
  • Gdy śni Ci się, że Twoja babcia lub dziadek jest chory – czeka Cię trudny okres, w którym będziesz czuł się bezbronny.
  • Często we śnie widzisz swoich dziadków – jest prawdopodobne, że powracasz do swoich potrzeb z dzieciństwa.
  • Zmarły śni się w trumnie – czekają Cię nieprzewidziane niepowodzenia i rozczarowania.
  • Zmarły krewny przytula Cię we śnie – czeka Cię długie i szczęśliwe życie.
bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner
To top