Podczas gdy ludzie żyli, opowiadali historie o śmierci. Cmentarze i pogrzeby często są związane z długą listą przesądów. Wiele z tych bzdur i legend wywodzi się z tradycji starego świata XVII i XVIII wieku. Inne powstały z jeszcze starszych pogańskich praktyk. Jednak większość cmentarnych przesądów można obalić za pomocą nauki i zdrowego rozsądku XXI wieku. Zanim zatrzymasz oddech na cmentarzu, przejrzyj ten zestaw dziesięciu głównych cmentarnych przesądów, które są raczej fikcją niż faktem.
Mity: Osoby niosące trumnę powinny nosić białe rękawiczki, aby chronić się przed złem
Niosący trumnę nosili białe rękawiczki w XIX wieku, i chociaż rękawiczki wyglądały pięknie i czysto, nie noszono ich jako tarczy przed niepowodzeniem i złymi duchami. Rękawiczki zazwyczaj noszono po prostu jako uniform niosących trumnę, aby wskazać, kto będzie niósł trumnę. Czyste rękawiczki także były znakiem szacunku dla zmarłego i zapewniały pewną ochronę sanitarną przed brudem. Dzisiaj niosący trumnę nie noszą rękawiczek, ale wciąż ubierają się elegancko jako wyraz szacunku.
Mity: W północnej części kościoła chowani są tylko przestępcy
To cmentarne przesądzenie wynika z idei, że przestępców i grzeszników należy pochować tam, gdzie jest najmniej światła słonecznego. I to miejsce często jest północną stroną kościoła. Chociaż ponad wiek temu niektórzy złośliwi ludzie mogli celowo chować w cieniu, współczesna lokalizacja grobów nie ma nic wspólnego z przestępczą przeszłością człowieka. Cmentarze starają się zapewnić najbardziej przyjemne miejsce dla każdej mogiły. Nie ma dobrego ani złego sektora.
Mity: Zatrzymaj oddech, przechodząc obok cmentarza
To jedno z najpopularniejszych dziesięciu cmentarnych przesądów. Według przesądu, jeśli zatrzymasz oddech, przechodząc obok cmentarza, duchy zmarłych nie będą mogły wejść do twojego ciała. Jest to nie tylko bezsensowne (dlaczego duchowi miałoby zależeć na przedostaniu się do twoich płuc lub żołądka?), ale także może być w pewnym sensie niebezpieczne. W Ameryce są duże cmentarze, a próba zatrzymania oddechu, przechodząc obok cmentarza o długości mili, może prowadzić do dezorientacji, co nigdy nie jest dobre podczas prowadzenia.
Mity: Nie wskazuj palcem na cmentarz
Większość z dziesięciu głównych cmentarnych przesądów wiąże się z groźbą, że złe duchy wkroczą w nieodpowiedzialną osobę i będą ją prześladować. Wskazywanie na cmentarz wpisuje się w tę kategorię. Choć wskazywanie na kogoś uważane jest za niegrzeczne, gestykulacja w kierunku nagrobka lub cmentarza nie przyciągnie duchów do twojego ciała. Niemniej jednak wskazywanie na groby nadal jest uważane za zło i grzech w hawajskiej kulturze.
Mity: Pogrzebowe dzwony zatrzymują duchy w swoim miejscu
Kościelne dzwony często można usłyszeć podczas ceremonii pogrzebowych, ale nie dzwoni się nimi, aby zapobiec duchom wnikającym do ludzkich gospodarzy. Legenda głosi, że głośny dźwięk odstrasza duchy od obecnych na pogrzebach żywych ludzi. Bardziej prawdopodobne jest, że na cmentarzu słychać kościelne dzwony, ponieważ cmentarz znajduje się obok lub w pobliżu kościoła. Kościelne dzwony dzwonią na cześć zmarłych, a nie po to, aby zachować ich ducha w ziemi.
Mity: Polne kwiaty na cmentarzach – znak, że osoba trafiła do nieba
Polne kwiaty kwitnące na grobie bliskiej osoby mogą być pięknym obrazem. Ale nie jest to oznaka, że dana osoba pomyślnie dotarła do nieba. I odwrotnie, jeśli na grobie nie kwitną kwiaty lub ziemia staje się sucha i pylista, nie oznacza to, że osoba nie dotarła do nieba. Tereny cmentarzy są regularnie pielęgnowane, a wszelkie polne kwiaty lub plamy brudu na grobie mają losowy charakter.
Mity: Zabranie kwiatów z grobu przyniesie niepowodzenie
Nigdy nie wolno kraść kwiatów z grobu – w najlepszym przypadku jest to nieodpowiednie, a w najgorszym – przestępstwo. Ale po odprawieniu ceremonii żałobnej nad ukochaną osobą możesz chcieć zabrać na pamiątkę jedną, jedyną kwiatową. Nie spowoduje to, że złe duchy będą prześladować twoje mieszkanie. Kwiat można wysuszyć i postawić obok zdjęcia ukochanej osoby jako wyraz szacunku.
Mity: Na pogrzeby wszyscy powinni ubierać się na czarno
W Ameryce osoby żałujące często noszą czarno na pogrzebach lub na cmentarzu. Ale w Chinach osoby żałujące faktycznie noszą białe. Kolory związane ze śmiercią różnią się na całym świecie w zależności od kulturowych tradycji. Najważniejsze jest, aby ubranie, które nosisz, było odpowiednie, niezależnie od jego koloru.
Mity: Odejście z cmentarza jako pierwszy – zła wróżba
Choć niejasne, skąd się wzięło to cmentarne przesądzenie i dlaczego, możesz być pewien, że kolejność opuszczania cmentarza nie przyniesie szczęścia ani nieszczęścia. Ponadto, jeśli nikt nie opuści cmentarza jako pierwszy, wszyscy będą tam stać godzinami? Najważniejsze, co należy zrobić, opuszczając cmentarz, to okazać należny szacunek zmarłemu i ostrożnie przejechać krętą drogą cmentarza.
Mity: Fotografowanie nagrobka – nieszczęście
Fotografowanie podczas ceremonii pogrzebowej należy unikać, ale podczas samodzielnego odwiedzania cmentarza jest całkowicie dopuszczalne zrobić zdjęcie nagrobka. Istnieją nawet internetowe archiwa, zawierające tysiące zdjęć grobów. Ludzie korzystają z tych zdjęć, aby odnaleźć swoich bliskich i prześledzić historię rodzin. Jeśli nie przeszkadzasz w ceremonii i nie okazujesz braku szacunku innym na cmentarzu, możesz sfotografować nagrobek.
Samym największym mitem ze wszystkich jest przekonanie, że cmentarze są złe
Dziesięć głównych cmentarnych przesądów może wydawać się głupimi, ale przetrwały przez wieki. I może największym błędem cmentarnym jest przekonanie, że te miejsca są ponure i złe. W rzeczywistości dzisiejsze polskie cmentarze mogą być piękne i atrakcyjne. Zostały one stworzone, aby szanować bliskich i cieszyć się życiem. Nie zwracaj uwagi na stare przesądy o złych duchach i widmach i odkryj prawdziwą kulturę cmentarza.