Słowa na pogrzebie. Na pogrzebach żegnamy się z bliskimi, którzy odeszli, a przemówienie wygłaszane w takim momencie ma szczególne znaczenie. Te słowa pozwolą wyrazić uczucia, podzielić się wspomnieniami i przekazać zmarłemu to, czego być może nie zdążyliście powiedzieć. W tym materiale opowiemy, jak przygotować przemówienie na pogrzeb, które będzie szczere, wzruszające i zapadające w pamięć. Na pogrzebach przyjęło się wypowiadać pożegnalne słowa o zmarłym, wspominać jego życie i najlepsze cechy. Ciepłe słowa czytane z kartki wyglądają nieszczere. Warto przygotować się do przemówienia, aby w odpowiedzialnym momencie łatwo dobrać słowa.
Monolog powinien wygłosić ktoś, kto potrafi kontrolować emocje. Przemówienie nie powinno być zbyt krótkie: oszczędność słów może zranić bliskich. Ale nie należy również przedłużać wystąpienia. Nadmiernie długie przemówienie zrani świeże rany na duszy obecnych, pogłębiając żal.
Z czego składa się mowa żałobna
Słowa pamięci wypowiadane są na stojąco. Najpierw należy się przedstawić i określić, kim dla was był zmarły. Nie należy streszczać biografii zmarłego. Przypomnijcie jasny epizod z życia, gdzie zmarły wykazał najlepsze cechy. Skupcie uwagę na pozytywnych cechach charakteru. Wady można przekształcić w zalety, na przykład:
O osobie z trudnym charakterem powiedzcie: „Był wymagający wobec siebie i innych”. O skąpym: „Racjonalność i ostrożność wyróżniały tę osobę”. O upartym: „Jego determinacja i zasady nie znały granic”. Należy powiedzieć kilka słów o stracie i przeżyciach. Zakończcie przemówienie słowami, które przyjęło się wypowiadać na pogrzebach: „Niech ziemia będzie mu lekka!”, „Wieczna pamięć!”, „Śpij spokojnie…”.
Wspomnijcie ciepłe chwile
Przed rozpoczęciem przygotowań do przemówienia, postarajcie się przypomnieć wszystkie ciepłe chwile, które przeżyliście z zmarłym. Może zmarły miał szczególne sukcesy, cechy, zainteresowania i wartości, którymi był dumny lub które cenili jego bliscy.
Te wspomnienia pomogą wam stworzyć szczere i emocjonalne przemówienie, odzwierciedlające unikalność i znaczenie osoby, którą żegnacie.
Mowa na pogrzebie: klisze
Użycie niektórych klisz pomoże zorganizować wasze myśli i przekazać emocje. Oto kilka opcji, które mogą stanowić podstawę waszego przemówienia:
„Zgromadziliśmy się tutaj, aby pożegnać naszego ukochanego (imię zmarłego) na ostatniej drodze. Pozostawił (a) nam wiele ciepłych wspomnień, które na zawsze pozostaną w naszych sercach…”
„Niech nasza miłość i wsparcie towarzyszą (imię zmarłego) w tej podróży. Pozostawił (a) nam dziedzictwo, które będziemy chronić i przekazywać dalej…”
„Dziś mówimy do widzenia naszemu drogiemu (imię zmarłego), ale jego (jej) dusza i dobroć będą żyły w naszych sercach na zawsze”
Szczerość i emocjonalność
Ważne jest, aby wykazać szczerość i emocjonalność w słowach. Co powiedzieć na pogrzebie? Opowiedzcie o swoich osobistych wrażeniach i wspomnieniach ze zmarłym. Podzielcie się historiami. Nie wahajcie się wyrazić swojej szczerej smutki i tęsknoty, ale także podkreślcie znaczenie i dziedzictwo, które zostawiła osoba.
Zakończcie swoje przemówienie życzeniami i wdzięcznością. Wyraźcie wdzięczność wszystkim, którzy przyszli wesprzeć bliskich w tym trudnym momencie. Zakończcie słowami, w których przekażecie życzenia spokoju zmarłemu i obietnice zachowania pamięci w sercach tych, którzy go znali i kochali.
Przykłady tekstu mowy żałobnej
Dla matki lub ojca (starszej osoby) „Był(a) godnym przykładem nie tylko dla dzieci, ale i dla otoczenia. Jestem niezmiernie wdzięczny za godne wychowanie: bez niego nie mogłbym stać się osobą, którą jestem teraz. Wpajał(a) swoim dzieciom wysokie wartości moralne i poczucie odpowiedzialności. Jego (jej) życie było długie i szczęśliwe. Śmierć (imię) jest wielką stratą dla naszej rodziny. Wieczna pamięć.”
Dla przyjaciela „Był mi nie tylko towarzyszem, z którym można było omówić wszystko na świecie, ale także godnym wsparciem i oparciem. Bardzo ceniłem jego gotowość do pomocy w trudnej chwili. Ból od straty przepełnia moje serce, a ta rana nie zagoi się szybko. Śpij spokojnie, drogi przyjacielu!”
Dla kolegi z pracy „Pracowaliśmy ramię w ramię przez ostatnie kilka lat. Był znakomitym kompanem i przykładem dla młodszych kolegów. Jego profesjonalizm służył za wzór dla wielu. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci jako wzór życiowej mądrości i uczciwości. Niech ziemia ci będzie lekka!”
Po roku od pogrzebu należy zadbać o urządzenie grobu i pomnika. W tym mogą pomóc specjaliści z firmy GRAAL. Aby zamówić pomnik z granitu lub marmuru, wystarczy zostawić wniosek o darmowy telefon na naszej stronie.
Już teraz możesz uzyskać konsultację w sprawie urządzenia grobu od specjalisty GRAAL pod numerem telefonu: 510200299.