Rodzaje krzyży katolickich i czym się one różnią od krzyży prawosławnych zdjęcie 13

Rodzaje krzyży katolickich i czym się one różnią od krzyży prawosławnych

W Polsce dominująca liczba wiernych należy do kościoła katolickiego. W tym artykule opowiemy o charakterystyce…

W Polsce dominująca liczba wiernych należy do kościoła katolickiego. W tym artykule opowiemy o charakterystyce krzyża katolickiego i jego zastosowaniu w pomnikach.

Dla katolików krzyż oznacza wyzwolenie i jest symbolem zwycięstwa dobra nad złem, nadziei i wiary. Może też symbolizować wieczne życie pozagrobowe. Człowiek otrzymuje go jako znak, że jest oddany konkretnemu kościołowi.

Jak wygląda krzyż katolicki?

Najbardziej rozpowszechnioną formą krzyża wśród katolików jest krzyż czteroramienny. Znany jest już od III wieku. Pojawiający się niegdyś w katakumbach Rzymu, pozostaje dziś główną formą krzyża dla katolików.

Krzyże katolickie nie zawsze mają wizerunek Zbawiciela, ale jeśli jest on obecny, to stopy Jezusa są przybite trzema gwoździami, gdyż katolicy wierzą, że przy ukrzyżowaniu użyto trzech gwoździ. Nad głową Jezusa znajduje się tabliczka, na której jest napisane po łacinie “Jezus Nazarejczyk Król Żydów” – INRI.

Istnieje alternatywna forma klasycznego czteroramiennego krzyża – krzyż św. Piotra, który symbolizuje wiarę w chrześcijaństwo. Nie jest to w żadnym wypadku symbol satanizmu czy bluźnierstwa, ale jest odmianą katolickiego krzyża. Jest to właściwie zwykły łaciński odwrócony krzyż. Legenda głosi, że apostoł Piotr, uważając się za niegodnego śmierci jak Zbawiciel, wolał być ukrzyżowany na odwróconym do góry nogami krzyżu. Stąd jego nazwa – krzyż św. Piotra.

Jaka jest różnica między krzyżem katolickim a prawosławnym?

Jeśli porównamy krzyże dwóch najpopularniejszych religii, to znajdziemy wiele różnic. Oto niektóre z nich.

Różnica 1. Dłonie Jezusa na prawosławnym krzyżu są najczęściej otwarte. To tak jakby Jezus brał świat w swoje ramiona. Na krzyżu katolickim ręce Zbawiciela mogą być zaciśnięte w pięści. Symbolizuje to męki, jakie przeszedł.

Różnica 2. W prawosławiu jest osiem lub sześć poprzeczek, natomiast w katolicyzmie cztery. Jednocześnie oba Kościoły uznają, że to nie liczba poprzeczek decyduje o wierze. Jest to symbol świadczący o przywiązaniu do religii.

Różnica 3: Wizerunek krzyża katolickiego jest zazwyczaj wykonany w sposób bardziej powściągliwy niż krzyża prawosławnego. Podobnie jak sam wystrój kościołów katolickich, krzyż pozbawiony jest zbędnych detali i specjalnych ozdób.

Różnica 4: W czasie pogrzebu prawosławni umieszczają krzyż u stóp zmarłego, natomiast katolicy przy wezgłowiu. Warto zaznaczyć, że zasada ta nie jest obowiązkowa i zależy od lokalnych tradycji wierzących.

Krzyż katolicki różni się też od protestanckiego. Główną różnicą jest obecność ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Tłumaczy się to tym, że dla protestantów jest to symbol haniebnej egzekucji, którą musiał przyjąć Zbawiciel. Bo w tamtych starożytnych czasach na śmierć przez ukrzyżowanie skazywano tylko przestępców i złodziei. Po swoim cudownym zmartwychwstaniu Jezus wstąpił do nieba, dlatego protestanci uważają za bluźnierstwo i brak szacunku dla Syna Bożego umieszczanie na krzyżu żywego Zbawiciela.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, jaki krzyż się wybierze, jest on w każdym przypadku bezpośrednim symbolem tego, że jest się świadomym męki Chrystusa i oddanym konkretnemu nurtowi religijnemu. Księża nie dają dokładnej oceny sytuacji, w której osoba zdejmuje krzyż prawosławny i zakłada katolicki. Dlatego wyznawcy obu kościołów mogą nosić różnie ukształtowane krzyże bez obaw o swoją wiarę. Nie ma też znaczenia, z jakiego materiału wykonany jest symbol katolicki, może to być złoto, srebro, drewno lub inny materiał.

bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner bannerbanner
To top