Wspominanie zmarłych pozwala uhonorować pamięć tych, którzy już odeszli, poczuć z nimi więź i pomóc im na drodze duchowej. Wspominki dają możliwość uzyskania uzdrowienia duszy i dostania się do nieba.
Głównym sposobem uhonorowania pamięci zmarłego jest modlitwa. Szczególnie ważne jest modlenie się przez pierwsze czterdzieści dni od śmierci. Poniżej opowiemy, w jakie dni najlepiej się modlić i jak prawidłowo wspominać zmarłych.
Dni, w których przyjęło się wspominać zmarłych
Głównymi dniami wspominania są trzeci, dziewiąty i czterdziesty. Jednak kościół nie narzuca ograniczeń, które dni są preferowane. Można organizować wspominki zarówno przed tymi datami, jak i po nich. Dozwolone jest wspominanie nawet przed pogrzebem, obrzędem żałobnym lub panichidą. Najważniejsze, aby wszystkie czynności były szczere i płynęły z serca.
Ponadto zmarłego wspomina się po upływie pół roku od śmierci i po roku od śmierci. Możliwe jest także wspominanie osoby w rocznicę urodzin lub imienin.
Zgodnie z kanonami Kościoła przyjęło się dodatkowo czcić pamięć zmarłych:
- w mięsopustną, Trójcę, Dymitriewską Sobótkę Rodzicielską, a także drugą, trzecią i czwartą Sobótkę Rodzicielską w czasie Wielkiego Postu;
- na Radonice;
Jak wspomina się w Kościele:
W dniu śmierci zamawia się czterdziestodniówkę. Bliscy mogą również złożyć kartkę w kościele. Oba sposoby wspominania odbywają się podczas Liturgii. Czterdziestodniówka obejmuje wszystkie czterdzieści dni od śmierci, czyli całą drogę duszy od chwili śmierci aż do głównego sądu. To najważniejsza modlitwa za zmarłego.
Zazwyczaj w trzeci dzień bliscy zapraszają księdza do odprawienia obrzędu żałobnego.
W dziewiąty dzień odprawia się panichidę lub litanię. Bliscy również idą do kościoła i składają obiad. Należy również pomodlić się o zbawienie duszy zmarłego.
W czterdziesty dzień ważna jest modlitwa o zbawienie duszy zmarłego.
W rocznicę śmierci również zamawia się mszę żałobną. Może to być obiad, panichida lub litania. Kościół zaleca również przeczytanie Psalteru lub osobnej 17. kafizmy.
Jak wspominać zmarłych na cmentarzu:
Bliscy, którzy przychodzą na grób, aby wspomnieć zmarłego, wspominają wszystko co najlepsze, ciepłe i jasne o zmarłej osobie, modlą się. Można zorganizować lekką ucztę. Natomiast picie alkoholu i zostawianie jedzenia nie jest zalecane. Jeśli to możliwe, zapraszają księdza, aby odprawił mszę żałobną. Lub też litanię odprawiają sami bliscy.
Jak prawidłowo zorganizować wspominki w domu:
W domu (czasami w restauracji) organizuje się ucztę żałobną. Na czterdziesty dzień, pół roku i rok zaprasza się gości, nakrywa się do stołu. Trzeci i dziewiąty dzień obchodzi się w wąskim gronie najbliższych i rodziny. Przed przystąpieniem do stołu należy odmówić modlitwę i zjeść kilka łyżek kutii. To słodka kasza z pszenicy lub ryżu.
Jak jeszcze można wspominać zmarłego:
W rocznicę śmierci osoby zaleca się rozdać jałmużnę potrzebującym, przekazać darowiznę pieniężną lub jedzenie. Można zebrać użyteczne rzeczy potrzebującym, na przykład ubrania, i przekazać je do kościoła. W tę datę należy także przygotować poczęstunek dla wszystkich przyjaciół i znajomych zmarłego.
Pamięć można także uczcić godnym uporządkowaniem grobu. Pracownicy naszej firmy dbają o każdego klienta, znajdującego się w tak trudnej emocjonalnej sytuacji, jak organizacja pogrzebów i uroczystości żałobnych. Pomagamy w wykonywaniu nagrobków, pomników z granitu i marmuru, tworzymy kompleksy pamiątkowe.
W prawosławiu nie ma ścisłych ograniczeń co do sposobów, dat i czasu na wspominanie. Rodzina sama może decydować, jak i kiedy najlepiej uczcić pamięć zmarłego. I, pomimo dni szczególnie ważnych dla tego celu, można organizować wspominki praktycznie każdego dnia. Aby pomóc tym, którzy opuścili ten świat, i złagodzić ból straty, należy pamiętać: modlitwa za zmarłych jest najważniejszym i najcenniejszym sposobem wspominania.