Nagrobek dla bliskiej osoby powinien być wykonany z trwałego i niezawodnego materiału. Takim materiałem jest naturalny kamień. Jego koszt będzie wyższy niż sztucznych odpowiedników. Jednakże taki nagrobek może przetrwać ponad wiek, w przeciwieństwie do modeli nienaturalnych.
Nagrobek można zamówić z granitu lub marmuru. Zastanówmy się, który nagrobek jest droższy i który lepiej zamówić dla naszego klimatu.
Nagrobki z marmuru
Marmur jest uważany za jeden z najbardziej elitarnych i drogich materiałów. Dzięki swojej plastyczności, ta skała była używana od dawna do tworzenia rzeźb i skomplikowanych elementów architektonicznych.
Cena marmuru zależy od złoża, trudności i kosztów wydobycia, wartości kamienia itd. Na przykład, cena włoskiego marmuru Bianco Carrara, który jest bardzo ceniony na całym świecie, jest kilkakrotnie wyższa niż mniej znanych odpowiedników.
W klasycznej formie nagrobki z kruchego, wymagającego szczególnej obsługi, rzadkiego i ekspresyjnego marmuru są 1,5-3 razy droższe niż nagrobki z granitu o pospolitym wzorze, ale różniące się trwałością i niekapryśnością.
Na cenę marmurowych nagrobków wpływają następujące czynniki:
- Kolor kamienia. Im bardziej ekskluzywny odcień, tym wyższa cena marmuru.
- Charakterystyki eksploatacyjne. Im wyższa wytrzymałość skały, tym jest ona wyżej ceniona.
- Złoże. Ostateczną cenę kamienia kształtują stosowane technologie, sprzęt, transport, koszt siły roboczej.
- Znanejść. Im popularniejszy rodzaj kamienia, tym droższe będą z niego wyroby.
- Metoda obróbki. W zależności od tego, jak obrabiany jest kamień – szlifowanie, polerowanie, buchardowanie, sztuczne postarzanie – zależy ostateczna cena nagrobków z marmuru.
Nagrobki z granitu
Granit to idealne rozwiązanie dla klimatu polskiego. Ta skała wyróżnia się wysoką wytrzymałością, odpornością na skoki temperatur i zmiany klimatyczne. Granit to kamień, który nie rozkłada się przez kilka setek lat. Na przykład, granit z Pokostówka wykazuje pierwsze oznaki „starzenia” po 500 latach.
Cena nagrobka z granitu zależy od następujących czynników:
- Ilość użytego kamienia. Pod tym względem granitowe kompleksy podwójne są droższe niż ekskluzywne nagrobki granitowe. Dlaczego nie warto zamawiać najtańszego nagrobka? Prawdopodobnie będzie to bardzo mała stela, która będzie wyglądać komicznie na tle innych monumentów na cmentarzu.
- Złożoność wyrobu. Granit, pomimo swojej wytrzymałości, poddaje się działaniu specjalistycznego sprzętu i może przyjąć dowolną formę. Na granicie można wykonać reliefową dekorację. Polecamy zwrócić uwagę na dział „Nagrobki z artystycznym rzeźbieniem”. Ci, którzy preferują naturalność, docenią modele z działu „Nagrobki z granitu”.
- Kolor granitu. W zależności od złoża i odcienia kamienia, zależy cena granitu. Na przykład, niebieski kamień należy do najrzadszych, dlatego ma wyższą cenę. Drożej kosztuje granit, który jest wydobywany daleko od miejsca produkcji.
- Obecność elementów dekoracyjnych. Granit pięknie komponuje się z brązem Caggiati. Wyroby włoskiej marki dodają nuty arystokratyzmu nagrobkowi i jednocześnie podnoszą cenę nagrobka.
Podsumowując: granit czy marmur?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest droższe – granit czy marmur, ponieważ wysokie ceny dotyczą obu rodzajów skał. Jednak częściej nagrobek z marmuru będzie kosztował więcej, ponieważ ten kamień jest bardziej kapryśny, co wymaga bardziej skomplikowanego sprzętu i większego skupienia specjalistów.
Ponadto, wybór między marmurem a granitem zależy od osobistych preferencji, budżetu i warunków klimatycznych regionu. Ogólnie rzecz biorąc, nagrobki marmurowe są droższe i wyglądają bardziej ekspresyjnie, ale nagrobki granitowe oferują większą trwałość i długowieczność, co czyni je praktycznym wyborem dla wielu.
Przy decyzji o zakupie nagrobka granitowego w Warszawie czy wyborze marmuru, ważne jest zwrócenie uwagi na jakość kamienia, umiejętności wykonawcze i reputację producenta. Niezależnie od wyboru, ważne jest, aby nagrobek odzwierciedlał szacunek i miłość do zmarłego, będąc godnym przypomnieniem o jego życiu.
Odwiedź biuro w Warszawie, ul. Wóycickiego 15, Cmentarz Północny